петък, 26 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1838 прочитания

    ЕК предоставя на CureVac 75 млн. евро за ваксина

    През юни компанията е започнала фаза 1 на клиничното изпитване на ваксина срещу Covid-19
    06 юли 2020, 14:47 a+ a- a

    Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) и и германската компания CureVac сключиха споразумение за заем в размер на 75 млн. евро в подкрепа на разработваните от предприятието ваксини срещу инфекциозни заболявания, включително неговата потенциална ваксина CVnCoV, насочена към предотвратяване на инфекциите от SARS-CoV-2.

    Заемът ще подкрепи усилията на дружеството да разшири съществуващите производствени възможности, както и да ускори завършването на своя четвърти производствен обект в Тюбинген, Германия. Заемът ще бъде предоставен на три транша от 25 млн. евро, всеки от които ще се отпуска след изпълнението на предварително набелязани цели.

    Мария Габриел, комисарят, отговарящ за иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта, заяви: „Коронавирусът ще бъде с нас, докато не открием ваксина срещу него. Затова съвместната ни работа в тази област с международните партньори е толкова важна. Наскоро представихме нашата стратегия за ваксините, чиято цел е да се ускори разработването, производството и използването на ваксини срещу новия коронавирус. И от началото на пандемията увеличихме с 400 млн. евро средствата за механизма за финансиране на борбата със заразните болести, за да може ЕИБ да обработва повече проекти, свързани с тази болест. С подкрепата за CureVac увеличаваме усилията ни за намиране на безопасни и ефективни решения за всички в Европа и в целия свят.“

    Амброаз Файол, заместник-председател на ЕИБ, отговарящ за иновациите и здравето. „Откриването на безопасна и ефективна ваксина е единственият начин да се сложи край на драматичната ситуация, пред която е изправен светът от началото на пандемията от COVID-19. Благодарение на нашето сътрудничество с Европейската комисия можем да финансираме все повече иновационни биотехнологични фирми и дружества в областта на медицинските технологии, като CureVac, които изследват и разработват ваксини и методи за терапия и диагностика.“

    Пиер Кемюла, главен финансов директор на CureVac, добави: „Много се радваме на финансирането от ЕИБ. То ще ни позволи да инвестираме допълнително в нашата технологична платформа за производство на иРНК, насочена към борбата с животозастрашаващи заболявания. Работим усилено, за да осигурим безопасна и ефективна, основана на иРНК ваксина в ниска дозировка срещу SARS-CoV-2, като през юни месец започнахме фаза 1 на клиничното изпитване. Очакваме да ускорим изграждането на нашия промишлено производствен обект, за да осигурим изключително необходимите доставки на иновативни основани на иРНК ваксини.“

    Заемът за CureVac е подкрепен от механизма за финансиране на борбата със заразните болести по програмата „Хоризонт 2020“ на ЕС. Механизмът е пример за успешното сътрудничество между Европейската комисия и ЕИБ в условията на здравна криза. Чрез него ЕИБ е подпомогнала 13 дружества с общо кредитиране в размер на 316 млн. евро за разработването на терапии, ваксини и диагностика за борба с различни инфекциозни заболявания, най-вече с коронавируса.

    CureVac е водещо биотехнологично предприятие, което извършва клинични изпитвания в областта на технологията за производството на иРНК и има 20 години опит в разработването и оптимизирането на тази многостранна молекула за медицински цели. Принципът на патентованата технология на CureVac е използването на иРНК като носител на данни, който инструктира човешкото тяло да произвежда свои собствени протеини, способни да се борят с широк спектър от заболявания. Дружеството прилага своите технологии за разработване на терапии за онкологични заболявания, терапии с антитела, лечение на редки заболявания и профилактични ваксини. Седалището на CureVac е в Тюбинген, Германия, с обекти във Франкфурт и Бостън, САЩ.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 15 минути
    За първи път: Пускат 7 двуетажни влака у нас
    Полска фирма ще достави на България влаковете за над 300 милиона лева
    преди 39 минути
    Българските иновативни училища влизат в мрежата на ОИСР
    Създателят на изследването PISA е у нас, за да представи резултатите от социално-емоционалните умения на учениците по света
    преди 3 часа
    Делойт Централна Европа откри нов хъб в София
    Екипът в София в момента се състои от 50 професионалисти, амбицията е да се увеличи до 500 през следващите няколко години
    преди 3 часа
    45 преподаватели от България, Словения и Сърбия станаха част от първата международна мрежа от STEAM начални учители
    Издателство „Клет България“ е водещ координатор по проекта, чиято задача е въвеждането на STEM/STEAM обучението от 1. до 4. клас
    преди 4 часа
    Проучване: 77% от компаниите у нас предлагат хибриден модел на работа
    С 10% са нараснали възнагражденията през 2023, за тази година ръстът е от 7%, сочи проучване на Mercer Marsh Benefits