понеделник, 20 май 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    3705 прочитания

    Рейтинговите агенции отново на мушка

    Европейският финансов надзор започна проверка на методите им за оценка
    02 юли 2012, 11:19 a+ a- a

    След масираното понижаване на рейтингите на редица големи европейски банки Европейският орган за ценни книжа и пазари (Esma) започва проверка на методите за оценка на трите най-големи агенции в света - Standard & Poor's (S&P), Fitch и Moody's. Целта е да се види дали начинът им на работа е достатъчно стриктен и прозрачен, тъй като има опасения, че агенциите не разполагат с достатъчно ресурси – като време и служители, за адекватен анализ, съобщи директорът на Esma Стивън Мейор пред Financial Times.  

    Проверката трябва да приключи до края на годината. След като стана известно, че тя е в ход, S&P обяви готовност да оповести методиката, по която работи. Другите две компании отказаха коментар.

    През последните месеци работата на рейтинговите агенции е под лупа, особено след свалянето на рейтингите на Испания и Италия през миналата година. Различни политици в Европейския съюз вече многократно предлагат създаване на единна рейтингова агенция за Европа. Други обаче са на мнение, че подобен „държавен” орган няма да оцелее в конкуренцията.

    Обвиненията към S&P, Fitch и Moody's са, че оценките им влияят негативно на пазарите в и без това трудната икономическа ситуация, както и че не е ясно на каква база се правят. Еврокомисарят за вътрешния пазар Мишел Барние дори предложи да се спират кредитните рейтинги за държавите, застрашени от фалит, но идеята му беше отхвърлена.

    Заради недоволството в края на миналата година Брюксел принуди кредитните агенции да се регистрират в Esma, за да могат да работят в Европа, и така те минаха под надзора на единния европейски орган. 

    Преди две седмици икономическата комисия в Европейския парламент прие по-строги правила за рейтинговите агенции. Според тях те ще носят правна отговорност за оценките си на държави и компании. Предприятията пък ще трябва да сменят договорите си с оценяващата агенция на всеки три години. Проектът предвижда агенциите да са задължени всяка година да представят график за обявяването на рейтингите за държавен дълг. Предложенията ще бъдат гласувани в пленарна зала след лятната ваканция.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 2 часа
    БАН: Членството в еврозоната може да се отложи и след 2025
    Инфлацията постепенно ще намалява, но ще бъде по-висока от обичайната през предходното десетилетие
    преди 4 часа
    София Тех Парк ще е домакин на South East European Innovators Challenge
    Инициативата е на алианс от научно-технологични паркове в Югоизточна Европа
    преди 5 часа
    Нови 80 млн. лв. за заплати във висшето образование у нас
    Повишението ще обхване 33 държавни университети
    17 май 2024, 14:22
    БНБ: Чуждите инвестиции у нас със спад от 81% за година
    Най-големите вложения в страната за януари-март 2024 са от Австрия, Италия и Гърция
    17 май 2024, 11:28
    „Струма“ стана първата магистрала у нас с хеликоптерна площадка
    Хеликоптерът ще стига за 30 минути от София до тунел „Железница“