Според Световната метеорологична организация в следващите 5 години светът най-вероятно ще запише най-горещата година в историята си
Снимка: iStock
Очаква се температурите да се покачат в големи части на света, след като метеорологичният модел Ел Ниньо се появи в тропическата част на Тихия океан за първи път от 7 години, съобщи Световната метеорологична организация (СМО) във вторник (4 юли).
Ел Ниньо, затопляне на повърхностните води в източната и централната част на Тихия океан, е свързано с екстремни метеорологични условия от тропически циклони до обилни валежи и тежки засушавания.
Най-горещата година в света в историята, 2016 г., съвпада със силно Ел Ниньо, въпреки че експертите казват, че изменението на климата е подхранвало екстремни температури дори в години без това явление. Дори този рекорд скоро може да бъде подобрен, според СМО.
Презь м. май организацията съобщи, че има голяма вероятност поне една от следващите 5 години и петгодишният период като цяло да бъде най-топлият в историята поради Ел Ниньо и антропогенното глобално затопляне.
„Трудно е да ви кажа дали ще бъде тази или следващата година“, каза Уилфран Муфума Окиа, ръководител на регионалната служба за прогнозиране на климата към СМО, пред репортери в Женева. „Това, което знаем е, че през следващите 5 години вероятно ще имаме една от най-топлите години в историята.“
Миналия месец Световната здравна организация (СЗО) заяви, че се подготвя за увеличено разпространение на вирусни заболявания като денга, зика и чикунгуня, свързани с Ел Ниньо.
„Можем с основание да очакваме дори увеличение на инфекциозните заболявания поради температурата“, каза пред репортери Мария Нейра, директор по околната среда, изменението на климата и здравето в СЗО.
По време на Ел Ниньо ветровете, духащи на запад по екватора, се забавят и топлата вода се изтласква на изток, създавайки по-високи температури на повърхността на океана. Това явление се случва средно на всеки две до седем години и може да продължи девет до 12 месеца, според СМО. Обикновено се свързва с увеличени валежи в части от южната част на Южна Америка, южните Съединени щати, Африканския рог и Централна Азия.
В миналото е причинявал тежки суши в Австралия, Индонезия, части от Южна Азия, Централна Америка и Северна Южна Америка.