събота, 14 декември 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    3479 прочитания

    Европейската агенция за храните с предупреждение за птичия грип

    Липсата на имунитет при хората може да доведе до пандемия
    05 април 2024, 16:17 a+ a- a

    Агенцията на ЕС за безопасност на храните (EFSA) предупреди за вероятност от широкомащабна пандемия от птичи грип, ако вирусът започне да се предава между хората, тъй като те нямат имунитет срещу него. Това се случи ден след като Тексас съобщи, че щамът H5N1 на птичия грип е бил открит при лице, което е имало контакт с дойни крави, за които се предполага, че са заразени с вируса, припомня „Ройтерс“.

    Разпространението на птичия грип е проблем за правителствата и птицевъдната промишленост поради опустошението, което може да причини на стадата, и риска от предаване на хората.

    Броят на огнищата на птичи грип е по-малък този сезон, но заболяването се е разпространило географски, включително в Антарктида, и сред все по-голям брой бозайници, повишавайки риска да се превърне в по-голяма заплаха за хората. Към днешна дата не е наблюдавано трайно предаване от човек на човек, а предаването на птичи грип от заразени животни на хора е рядко.

    Тези вируси обаче продължават да се развиват в световен мащаб и с миграцията на дивите птици могат да бъдат селектирани нови щамове, носещи потенциални мутации, които да позволят адаптиране към бозайници, каза EFSA.

    „Ако вирусите на птичия грип A(H5N1) придобият способността да се разпространяват ефективно сред хората, може да възникне широкомащабно предаване поради липсата на имунна защита срещу вирусите H5 при хората“, се казва в доклад на EFSA.

    Около 887 случая на човешка инфекция с птичи грип H5N1 са докладвани в световен мащаб между януари 2003 г. и 26 февруари тази година, съобщи Световната здравна организация (СЗО) в последния си доклад. От тях 462 са били фатални, което представлява 52%. По-голямата част от случаите при хора са открити при хора, изложени на болни или мъртви домашни птици, пазари за живи птици или замърсена среда.

    Дивите бозайници могат да действат като мостове между дивите птици, домашните животни и хората, казва EFSA. Животните-компаньони, като котки, живеещи в домакинствата и с достъп на открито, също биха могли да бъдат потенциално средство за предаване, добавя агенцията.

    В допълнение към домашните птици и дойните крави, съобщени в САЩ, бозайниците, засегнати от вируса, включват кози, котки, лисици, миещи мечки, скунксове, полярни мечки и мечки гризли и морски слонове.

    EFSA призова за засилено наблюдение на хора и животни, осигуряване на достъп до бърза диагностика, насърчаване на сътрудничеството между животинския и човешкия сектор и прилагане на превантивни мерки като ваксинация.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 1 ден
    Софтуерният сектор у нас: За 8 години сме пораснали 5 пъти, вече сме индустрия за близо 10 млрд. лв., до 2026 заетите ще достигнат 70 хил. души
    100% от компаниите в софтуерната индустрия планират или вече използват изкуствен интелект, сочи проучване на БАСКОМ
    преди 1 ден
    ИТ секторът у нас настоява за предвидим бюджет
    Липсата на дългосрочна стратегия и предвидимост застрашава конкурентоспособността на страната, предупреди високотехнологичният бизнес у нас
    преди 1 ден
    Xiaomi откри физически магазин в Пловдив
    Това е третият обект на компанията в България
    преди 1 ден
    Ето колко компании у нас ще дадат коледен бонус на служителите си
    Размерът на бонуса варира в широк диапазон в различните сектори
    преди 1 ден
    Лек ръст на сивата икономика в България
    Усилията за ограничаване на сивата икономика не трябва да отслабват, отбелязват от АИКБ