петък, 26 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    69553 прочитания

    Какво представлява прополисът?

    За какво е полезен и как се използва?
    25 април 2016, 11:54 a+ a- a

    Прополис по пчелни рамки, Wikimedia Commons

    Пчелният мед е най-популярният продукт, който се добива от пчелите. Освен него обаче пчеларите изваждат от кошерите и други полезни хранителни продукти. Най-известните са прополисът, пчелният прашец и пчелното млечице.

    Какво представлява прополисът? 

    Прополисът, наричан още клей, е един от най-ценните пчелни продукти. Той представлява смес от смоли, восък и прашец от пъпки и цветове на растенията, обогатена с ензими и подложена на млечно-кисела ферментация в храносмилателната система на пчелите.  С тази смес пчелите извършват дезинфекционни дейности в кошера и се предпазват от инфекции. Прополисът защитава пчелите от вредното действие на слънчевата радиация, плесени, бактерии, вируси, гъби и др.

    Какво е прополис?

    „Това е вещество, което пчелите добиват от пъпките на някои растения, като тополи и върби, и го използват, за да запушват процепи, да регулират отвора на прелката (обособена площ за кацане на пчелите), но най-вече да създават стерилна среда в гнездото. Благодарение на този продукт безпроблемно съжителстват стотици хиляди пчели на едно място, особено през зимата, допрени плътно една до друга. Благодарение на прополиса и на влиянието на неговия аромат върху болестотворните организми, пчелите живеят съвместно и не се разболяват“, обяснява Михаил Михайлов, председател на Съюза на българските пчелари и пчелар с дългогодишен опит. Според него именно поради тези качества бъдещето принадлежи на прополиса.

    Прополисът е изключително ценен продукт и се използва за лечение и профилактика на много болести. Той съдържа витамини, етерични масла, минерални соли, микроелементи, хормони и ферменти. Клеят има дезинфекционно, противовирусно, обезболяващо и имуностимулиращо действие. Същот така понижава нивата на холестерол в кръвта и повишава броя на червените кръвни клетки. За разлика от лекарствата, при този природен продукт няма вреди за организма. Единственият риск при лечение с прополис е алергична реакция, която се наблюдава при около 5% от хората.  

    Как се използва?

    Как се употребява и за какво е полезен?

    „Може да се използва по няколко начина. Единият е директно – взема се парченце клей и се прави топче с размера на грахово зърно. Може да се смуче или да се глътне, но трябва да бъде предварително омаслен – с краве масло например, за да не заседне някъде в тънките черва и да ги перфорира, тъй като е много силен“, обяснява Михаил Михайлов. Другият начин е като се разтвори в медицински спирт. Може и в ракия. След това се пие на капки като водно-спиртен разтвор. „Обикновено 30 грама клей се разтваря в 100 мл. етилов алкохол и след ден-два се вземат 20 до 30 капки за възрастни (10 за деца), които се разтварят във вода. Същият разтвор има много добър ефект и при намазването на следоперативни или незарастващи рани. Аз лично съм третирал с тинктура следоперативно няколко години меланом на кожата и процесът беше блокиран. И това е потвърдено и по литературни данни“, разказва Михаил Михайлов. 

    Отстраняването на бенки и брадавици с прополис е по-разпространено в азиатските държави. Използва се прополис смесен с пчелен восък. Сместта се разтопява на водна баня и се прибавя сокът на един лимон. Прополисът действа като антибиотик и помага бенката да падне, без да я наранява или да я разранява, и няма опасност от разпространяване на доброкачествените тумори, които се съдържат в бенката.  

    Прополисът е изключително полезен и за устната кухина – за парадонтоза, стоматитни заболявания, за гърлото, както и за стомашни заболявания (язва, гастрит, колит) и т.н. Той е универсално лекарство. 

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 17 минути
    Проучване: 77% от компаниите у нас предлагат хибриден модел на работа
    С 10% са нараснали възнагражденията през 2023, за тази година ръстът е от 7%, сочи проучване на Mercer Marsh Benefits
    преди 42 минути
    Окончателно: Либерализацията на пазара на ток за бита беше отложена с 1 година
    НС прие на второ четене промени в Закона за енергетиката
    преди 2 часа
    Спад в броя на сделките с имоти у нас
    Средните цени на жилищата задържат нивата си през първото тримесечие на 2024, отчитат от Arco Real Estate
    преди 18 часа
    Най-мащабната германска инвестиция в България: „Аурубис“ разширява производството си у нас
    Компанията откри инвестиция за 800 млн. лв. в медодобивния завод край Пирдоп и Златица
    преди 20 часа
    Shelly Group е първата компания на най-новия сегмент за двойно листване на БФБ
    Дружествата могат да търсят капитал едновременно и на двете борси в България и Германия