сряда, 08 май 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    7131 прочитания

    Дуалната образователна система може да стартира у нас до две години

    Моделът на професионално обучение е най-добре развит в Германия и Австрия
    31 октомври 2013, 16:21 a+ a- a

    Дуалната система за професионално образование и обучение може да започне да функционира у нас в следващите една до две години и опитът показва, че може да работи успешно. Това стана ясно на среща-дискусия с работодателски и браншови организации, инициирана от евродепутата Ивайло Калфин и Делегацията на българските социалисти в Европейския парламент.

    Държавните институции вече работят по въвеждането на дуалната система, но не се забелязва ангажиментът на бизнеса, коментира Ивайло Калфин. При дуалната система водещата роля е на бизнеса и работодателските организации. Те могат да проявят инициатива дори при писането на необходимите закони, смята евродепутатът.

    Дуалната система е най-добре развита в Германия и Австрия – двете държави с най-ниска младежка безработица в ЕС. При този модел на професионално образование учениците усвояват професия, основно работейки във фирми, а само малка част от учебното време прекарват в професионални училища, където се запознават с теорията. Професиите, по които се предлага обучение, се определят от работодателските организации.

    На срещата представители на германски компании, работещи в България, разказаха своя опит в частичното прилагане на дуалната система у нас. „Непосилна задача е моделът да се въведе изцяло наведнъж”, подчерта Герхард Грубер, директор на „Либхер Хаусгерете Марица”, където са създали собствен обучителен център.

    Въвеждането на системата трябва да започне от две до три професии, чрез пилотни проекти на няколко места, където има заинтересовани фирми, смятат германските бизнесмени.

    „Дуалната система е от полза основно за малките и средни предприятия, защото те не могат да си позволят да изграждат собствени обучителни центрове”, коментира Манфред Мулц, управител на „Балкан Стар Ауто”.

    „Един от ефектите на обучението във фирмата е лоялност на персонала и ниско текучество”, сподели опита си Невена Згурова от „Арлет”. Българската фирма има верига фризьорски салони и 40 служители. Згурова определи като основни пречки липсата на законова регламентация и на критерии за признаване на квалификацията, което поставя предприемачите, инвестиращи в обучение, в неизгодна позиция.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 1 час
    Ryanair стартира полети до 5 нови дестинации от София
    Авиокомпанията базира нов самолет в столицата
    преди 2 часа
    Apple разработва собствени AI чипове
    Съвместно с TSMC, по данни на The Wall Street Journal
    преди 5 часа
    преди 6 часа
    Откриват Център по дигитално предприемачество във ВУТП
    „Дигитално предприемачество и изкуствен интелект“ е най-новата специалност във висшето училище
    преди 7 часа
    Около 15-16% са празните офиси в София
    ИТ секторът остава основен наемател на офис площи в началото на 2024, сочи проучване
    преди 1 ден
    Първата за България и региона водородна зарядна станция вече e в експлоатация
    Тя може да зарежда при двете стандартни налягания за компресиран водород