събота, 11 май 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    6636 прочитания

    Ръст или рецесия през 2012?

    Вижте прогнозите на някои от водещите икономисти и на бизнеса за развитието на икономиката ни през тази година
    05 януари 2012, 16:15 a+ a- a

    Бизнесът е силно песимистичен за икономическото състояние на България през настоящата година. Това показват резултатите от проучване на Българска стопанска камара (БСК), реализирано в края на миналата година. Според изследването 71% от мениджърите очакват кризата да се задълбочи през 2012. Това в голяма степен предопределя и бизнес намеренията на фирмите. 
     
    Според проучването най-голяма част от мениджърите ще насочат вниманието си към
    Сега инвестициите е възможно да бъдат по-качествени

    Петър Ганев, икономист в Института за пазарни изследвания

    Самият факт, че икономиката е в низходящ или възходящ цикъл не променя фундаментално решението къде да се инвестира. Една инвестиция може да бъде рентабилна и по време на икономически спад, като обратното е също толкова вярно. По време на рецесия инвестициите не са по-некачествени, дори напротив. Именно по време на кредитен бум и подем наблюдавахме необмислени инвестиции, които се оказаха нерентабилни, когато балонът в строителството се спука. Да, сега инвестициите са в пъти по-малко заради ограничения ресурс и свитата икономика, но е възможно да бъдат по-качествени.
     
    създаването на нови продукти и услуги (35%) и търсенето на нови пазари (34%). Това според тях ще намали до известна степен пораженията от кризата. Относително по-малко са мениджърите, които залагат на инвестиции за увеличение на обема на производството - едва 25%. Въвеждането на нови производствени мощности ще бъде приоритет само за 20% от фирмите, показва проучването. Около 18% пък смятат да заложат на обучение на персонала като механизъм за успешно справяне с кризата. Едва 8% от бизнесите включват в плановете си за тази година увеличаване на работните места. Вместо това ще се запази тенденцията от миналата година работодатели да съкращават работни места. От проучването личи, че почти 29% от фирмите възнамеряват да прибягнат до тази крачка, за да стабилизират бизнеса си. Само 8% пък смятат да увеличат работните места. Добрата новина е, че повечето работодатели - над 46% нямат, намерения да правят промени в капацитета от работни места, с който разполагат.
     
    Какво ще се случи със заплатите?
    Устойчиви печалби не се правят в "модни" сектори

    Георги Ангелов, икономист 

    Най-добре е бизнесът да инвестира в сектори, които познава или свързани сектори, където има предимства. Видяхме в последните години как масовото инвестиране в "модни" сектори доведе до големи загуби - например инвестициите в строителство, недвижими имоти, хотели и пр. Сега също има тенденция на масово насочване към нови "модни" сектори - например зелената енергия е подобен сектор и не бих се учудил, ако се стигне до същите болезнени резултати. Когато един сектор стане толкова моден, че пишат за него всеки ден във вестника, тогава може да сме сигурни, че твърде много хора са се насочили към него, което ще създаде проблеми. Устойчиви печалби не се правят в "модни4 сектори, в които всички се надпреварват да влязат, а в сектори, които още не са достатъчно развити и имат голям потенциал.
     
    Приблизително същата е пропорцията и по отношение нивото на трудовите възнаграждения. Около 22% от работодателите възнамеряват да намалят заплатите на служителите си, докато само 9% от тях проявяват готовност за увеличение на трудовите възнаграждения във фирмите си. Повече от половината работодатели (51%) казват, че ще запазят нивото на заплащане. Въпреки трудностите голяма част от мениджърите нямат намерение да прибягват до средства от еврофондовете като спасително решение. Сред причините за това са липса на ресурс за авансово финансиране на проекти, тежките процедури по кандидатстване и отчитане, съмнения относно обективността на оценяване на проектите, липса на достатъчно информация за възможностите за кандидатстване, липса на човешки ресурс за разработка и управление на проекти. 
     
    Какво смятат икономистите?
    Прогнозите на бизнеса са песимистични за разлика от прогнозите на някои от водещите икономисти у нас. Повечето от тях смятат, че кризата се преекспонира и едва ли ще е толкова страшна за България, колкото се говори. Георги Стоев от Industry Watch е по-скоро оптимист. Той мисли, че европейските политици ще успеят да намерят най-добрата формула за съществуването на Европейския съюз и това ще гарантира по-стабилни бюджети.
    Приливите и отливите са постоянен спътник в бизнеса

    Проф. Гарабед Минасян, икономист в Института за икономически изследвания към БАН

    Всякакви предписания и препоръки за печелившо инвестиране са изкуствени и пресилени. Преди масовото съзнание се опияняваше от печалбите в сектора на недвижимостите, сега моментният блясък на златото премрежва погледа. Приливите и отливите са постоянен спътник в бизнес просперитета. Печеливши възможности е имало, има и ще има винаги. Един мениджър е добър тогава, когато съумее да ги установи и използва. Не съществува философски камък в мениджмънта.
     
    „Конкретно тази криза няма пряк ефект върху стабилността на местните банки. Българинът ще почувства негативите главно по линия на по-бързата инфлация, която се задава”, казва Георги Стоев. Проф. Гарабед Минасян от Института за икономически изследвания към БАН също не смята, че кризата ще окаже непоправими последици върху бизнеса и икономиката на България. „Не съществуват някакви основания за предвиждане на сериозно негативно развитие у нас като следствие от дълговата криза в Европа. Влиянието ще бъде много повече косвено”, казва той. Според икономиста Георги Ангелов 2012 ще е трудна. „Външната среда ще бъде по-неблагоприятна за всички от гледна точка на износ, финансиране, инвестиции”, казва той и добавя, че кризата има и своите хубави страни. „Окуражително е, че влошаващата се външна среда стимулира правителството да е по-активно в реформите. Ако тази тенденция продължи през следващата година, това ще
    Бизнесът ще трябва да се насочи към инвестиционни проекти с по-бърза възръщаемост

    Георги Стоев, управляващ съдружник в Industry Watch

    Новата рецесия може да дойде както по линия на свито търсене от Европа, така и по линия на замръзване на инвестициите. При първото няма много варианти за маневри, пък и ми се иска да вярвам, че рецесията в Европа ще е кратка. Вторият фактор е важен за инвестициите в нови начинания. Бизнесът ще трябва да се насочи към инвестиционни проекти с по-бърза възръщаемост на капитала, което, предполагам, ще е негативно за строителството, добивната индустрия, енергетиката.
     
    подобри средата за бизнес в страната и в известна степен ще компенсира негативните ефекти от външната среда”, казва Ангелов. Петър Ганев от Института за пазарна икономика смята, че ново забавяне на икономиката най-вероятно ще има, но то ще е различно от това през 2009 година. „Тогава в страната се вливаха милиарди чуждестранни инвестиции, които в един момент просто изчезнаха. Сега тези инвестиции така или иначе ги няма, а въпросите се въртят около задлъжнялостта на фирмите, състоянието на банките, поръчките в страната и отвън и доходите на българите”. В крайна сметка икономистите се обединиха около мнението, че каквито и прогнози да се правят едно е сигурно – безоблачен сценарий е малко вероятен.
    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 8 часа
    Вече работи първата за България и региона водородна зарядна станция
    В рамките на минути могат да бъдат заредени леки, лекотоварни и товарни автомобили
    преди 10 часа
    Официалният правописен речник на българския език вече е наличен онлайн
    Той е първият продукт на Български езикови ресурси онлайн или БЕРОН
    преди 10 часа
    Интегрирана концепция на ТИЗ има шансовете да реализира милиардна инвестиция в България
    В концепцията за интегрирани териториални инвестиции участват общините Пловдив, Куклен, Марица и Раковски
    преди 14 часа
    Търговски вериги поискаха от президента вето върху тавана за надценката на хляба
    Ограничаването на свободното ценообразуване ще доведе до изкривяване на конкуренцията, от което ще пострада крайният потребител, отбелязват от СМТ
    преди 15 часа
    Българската "Пластхим-Т" придоби 100% от италианската Manucor
    Сделката се финансира със заем от „Уникредит Булбанк“ и ОББ