четвъртък, 02 май 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    871 прочитания

    СЗО: САЩ може да са следващия „епицентър на вируса“

    Сенатът одобри спасителен пакет за икономиката на стойност $2 трилиона
    25 март 2020, 09:38 a+ a- a

    Световната здравна организация (СЗО) съобщи, че САЩ може да се окаже следващия „епицентър на вируса“, предаде „Ройтерс“. 

    За последните 24 часа 85% от новите случаи в глобален мащаб са в Европа и САЩ, като от тях около 40% са в САЩ. От понеделник (23 март) коронавирусът е инфектирал повече от 42 000 души в САЩ, а починалите са най-малко 559.

    Маргарет Харис, говорител на СЗО заяви, че броят на заболелите в САЩ се е увеличил много. В отговор на журналистически въпрос дали страната може да се превърне в следващата гореща точка на заболяването тя казва: „Наблюдаваме много голямо увеличение на случаите в САЩ, така че страната има този потенциал“.

    Междувременно администрацията на президента Тръмп и Сенатът постигнаха съгласие и приеха спасителен план на стойност $2 трилиона, който има за цел да подпомогне страдащата от коронавируса американска икономика. Президентската администрация и Сенатът водиха преговори в продължение на няколко дни и в крайна сметка приеха най-скъпия и широкообхватен спасителен план в историята на Конгреса, коментира CNN.

    Всички подробности по спасителния план все още не са известни, но стана ясно, че $250 милиарда ще бъдат отпуснати за директни плащания на индивиди и семейства, $350 млрд. за кредити за малкия бизнес, $250 млрд. за плащане на обезщетения за безработица и $500 милиарда за заеми за компании, изпитващи трудности.

    Планът ще осигури огромна финансова помощ на икономиката, която пострада тежко от разпространението на коронавируса, както и провизии за пострадалите американски работници и семейства. Планът ще подпомогне малкия бизнес и големите индустрии, включително авиолиниите.

    Според спасителния план хора, които получават брутна годишна заплата в размер на $75 000 или по-малко, ще получават директни плащания в размер на $1200 за всеки, двойките, сключили брак, които получават до $150 000 (общ брутен доход), ще получат $2400 и допълнително по $500 за всяко дете. Плащанията ще намаляват спрямо големината на заплатата и няма да важат за хора с брутни заплати в размер на $99 000 за индивиди и $198 000 за двойки без деца.

    Предвиждат се и $130 милиарда за болници, които са поели „голям удар“ от новия вирус, както и $150 милиарда за местната власт, която страда от липса на средства заради мерките, взети във връзка с коронавируса.

    Освен това Администрацията за малкия бизнес (Small business Administration – SBA) ще бъде гарант за заеми в общ размер на до $10 милиарда за малки бизнеси, за да е сигурно, че те ще продължат да плащат заплати и да изплащат кредитите си.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 57 минути
    OpenAI се споразумя с Financial Times
    Компанията за изкуствен интелект ще може да използва данни на изданието, за да обучава езиковите си модели
    преди 3 часа
    Федералният резерв остави лихвите непроменени
    Не е ясно дали американската централна банка ще успее да направи 3 намаления на лихвените проценти тази година
    преди 4 часа
    Coca-Cola ще използва облачните AI услуги на Google
    Сделката е на стойност $1,1 милиарда
    преди 2 дни
    Изследователски институт по иновативна медицина ще бъде открит в МУ-София
    Ще се провеждат проучвания на злокачествени тумори и изследвания, свързани с усложненията от Ковид-19
    преди 2 дни
    преди 2 дни
    ЕК започна разследване срещу Meta
    Производството е по новия закон за цифровите услуги