вторник, 14 май 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    4642 прочитания

    Какво е общото между лидерството и разрешаването на заложнически кризи?

    Вижте коментара на Джордж Колризер, професор по лидерство и съветник на бизнес лидери от цял свят
    15 април 2014, 15:02 a+ a- a

    За паралелите между лидерството и разрешаването на заложнически кризи

    „Как се справяш с емоциите на хората?”. Този въпрос международният експерт по лидерство Джордж Колризер отправи към мениджърите, присъстващи на лекцията му в рамките на конференцията SEE Growth Summit 2014 в София.

    Като дългогодишен преговорящ при заложнически кризи на него често му се е налагало да разбира и разчита емоциите на хората. С 35 години опит като парламентьор зад гърба си Колризер се е сблъсквал с различни случаи. Те му дават основа за прокарването на паралели между разрешаването на заложнически кризи и успешното управление на хора в компании.

    „Това, което един преговарящ при заложнически кризи трябва да направи, е да създаде връзка с някой, който не е задължително да харесва. Трябва да изкове емоционална връзка и посредством нея да изгради диалог. Чрез диалога започва да разбира каква е мотивацията зад действията на взелия заложници. А мотивацията винаги е някаква загуба”, разказва Колризер. И допълва, че „в повечето организации действията на служителите също по-скоро са мотивирани от някаква загуба, отколкото от дадена облага”.

    Подчертава, че с разбирането на мотивите постепенно се постигат признания, стига се до преговори, предаване на оръжието и заложниците, приемане на последствията. Така се стига до успешно разрешаване на заложническите кризи в 95% от случаите. И всичко това се дължи на умението да променяш човешкото мислене без да използваш сила, отбелязва експертът.

    „Повечето лидери са твърде привикнали да използват властта си, за да накарат хората да свършат нещо. Те дори могат да прибягнат до използването на принудителни методи”, коментира Колризер. По думите му това е неработещо. Нужно е убеждение.

    „Лидерството не е да даваш заповеди. Винаги можеш да използваш властта си като шеф, но трябва да използваш неформалната си власт, властта, която имаш в резултат на това, че те ти вярват”.

    Според експерта, не е нужно да е насочено оръжие срещу теб, за да се чувстваш заложник. „Можеш да си психологически заложник на шефа си, на служител, на колега, на клиент, на доставчик, на съпруг, на деца, учители. Заложник си всеки път, когато се чувстваш безпомощен”.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 5 часа
    Димитър Радев, БНБ: България губи милиарди заради забавянето на еврото
    БНБ и банковият сектор ще бъдат напълно готови тази година за въвеждането на еврото, БНБ ще отсече пробно 8 милиона евромонети
    преди 6 часа
    3 нови ритейл парка ще бъдат открити у нас до лятото
    Нови брандове с планове за експанзия навлизат у нас
    преди 10 часа
    В този сектор рискът от забавени плащания у нас е най-голям
    Има индикации за увеличаване на просрочията и като време, и като брой у нас, сочи доклад на Allianz Trade
    преди 11 часа
    БНБ: Икономиката ще продължи да расте
    Инфлацията ще продължи да се забавя през второто и третото тримесечие на 2024, прогнозират от Централната банка
    преди 12 часа
    Държавата пое нов дълг за 200 млн. лева
    Заемът е под формата на 6-годишни държавни ценни книжа