Централните банки на развиващите се страни разпродават резервите си в евро, твърди FT
Недоверието към еврото расте. Според публикация на Financial Times (FT) централните банки в развиващите се пазари масово разпродават валутните си резерви в евро.
Така те допринасят допълнително за поевтиняването на единната европейска валута.
Еврото загуби близо 7% спрямо американския долар през май, което беше най-големия му месечен спад от септември насам.
Централните банки са сред най-големите продавачи на еврото, посочват пред FT валутни търговци. Изглежда, че те са променили обичайната си стратегия за закупуване на евро, когато стойността му пада, в опит да диверсифицират своите валутни резерви, съставени главно от долари.
„Опасенията около съдбата на еврото охладиха ентусиазма на централните банки да купуват единната европейска валута”, подчерта Стивън Енгландер от Citigroup.
Bank of America също обяви, че през май централните банки са продавали евро при необичайно ускорени темпове.
FT обаче не посочва кои страни разпродават резервите си в евро.
С единната европейска валута са се разделили и редица хедж фондове и институционални инвеститори.
Устойчивото търсене от страна на централните банки беше една от основните причини еврото да остане сравнително силно през по-голямата част на 2011 и началото на тази година, припомня FT.
Доларът остава най-популярната валута за резерви. Повече от 60% от световните валутни резерви са в американски долари, сочат данни на Международния валутен фонд. Еврото формира около 25% от резервите и делът му намалява.
Ако доскоро управителите на централни банки обмисляха възможността да увеличат резервите си в еврото до 40%, сега те предпочитат да диверсифицират резервите с британски лири, австралийски долари и канадски долари, отбелязва в заключение FT.