Разработката на Roche използва нов метод за убиване на резистентните бактерии
Снимка: Economy.bg
Нов клас антибиотици, идентифицирани и разработени от Roche, се справят с опасни резистентни към лекарства бактерии, използвайки нов метод за унищожаване на микроби, съобщиха изследователи в онлайн изданието на Nature.
Новият антибиотик, наречен зосурабалпин (zosurabalpin), е насочен към вид Грам-отрицателни бактерии, известни като устойчиви на карбапенем Acinetobacter baumannii (CRAB), които са класифицирани като критичен патоген с приоритет 1 от Световната здравна организация (СЗО) и спешна заплаха от Центровете за контрол и превенция на заболяванията на САЩ (CDC).
Грам-отрицателните бактерии са трудни за убиване, тъй като тяхната външна мембрана съдържа липополизахаридни (LPS) молекули, които я правят устойчива на проникване на съществуващите антибиотици. Zosurabalpin улавя LPS молекулите вътре в микробите и предотвратява достигането на тези ключови градивни елементи до външната мембрана на бактерията.
Този уникален начин на действие „поразява цел, която нито едно лекарство, одобрено от Американската агенция по храните и лекарствата (FDA) не успява“, според коментар на изследователи от Университета на Илинойс, които не са участвали в откритието.
Zosurabalpin е третирал ефективно повече от 100 различни проби от силно резистентни към лекарства CRAB в епруветки и при мишки, съобщи екипът на Roche.
В отделна статия екип от Харвардския университет обяснява точно как зосурабалпин улавя LPS молекули вътре в CRAB бактериите и идентифицира характеристиките на транспортния механизъм на LPS, които могат да бъдат добри цели за разработване на подобни съединения, насочени срещу други Грам-отрицателни бактерии, като напр. Pseudomonas aeruginosa, Klebsiella pneumoniae и Escherichia coli.
Изпитванията на зосурабалпин при хора вече са в ход, но „изчистването на началната фаза на клиничните изпитвания ще бъде само началото“, се отбелязва в придружаваща редакционна статия. „Тогава ще са необходими допълнителни проучвания за оценка на риска от възникване на резистентност към зосурабалпин в клинични условия.“