сряда, 22 януари 2025   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    9420 прочитания

    Давос 2015: Изкуственият интелект може да бъде заплаха още за следващото поколение

    Специалисти и учени коментираха темата в рамките на форума
    22 януари 2015, 17:15 a+ a- a

    Интелектът на машините ще изпревари човешкия в рамките на едно поколение. Това прогнозира Стюарт Ръсел, професор по компютърни науки в UC Berkeley и водещ специалист в областта на изкуствения интелект, по време на Световния икономически форум в Давос. Актуалната тема за опасностите, които крие напредъкът на умните машини, не остана извън обсега на срещата. Професор Ръсел обърна внимание, че предизвикателствата пред бизнес и политическите лидери са да контролират този напредък, като гарантират, че компютрите ще продължават да обслужват нуждите на хората, а няма да се превърнат в заплаха за тях.

    Други експерти обърнаха внимание, че в близко бъдеще не е изключено роботи-социопати“ да се превърнат в реална заплаха за човешката раса. Машините например не са способни да имитират двугодишно дете или да разказват шеги, което им приписва качества на социопати.  Кен Голбърг, професор в UC Berkeley и специалист по роботика, смята, че колкото и да продължи напредъкът на технологиите, едва ли някога ще видим машина с чувство за хумор. 

    В глобалния си доклад за основните рискове пред човечеството през 2015 Световният икономически форум признава постиженията и ползите в областта на изкуствения интелект, но заедно с това предупреждава, че в бъдеще може да се стигне до съзнателното му злонамерено използване.

    Най-голямата непосредствена опасност от развитието на изкуствения интелект е създаването на автономни оръжия, следвана от разрушаване на установените форми на заетост в средносрочен период. Вече виждаме как компютрите започват да заменят все повече хора на пазара на труда. 

    И въпреки опасностите, които крие изкуственият интелект, психологът Алисън Гопник е на мнение, че „човешката глупост винаги ще бъде по-голяма заплаха за нашето бъдеще от изкуствения интелект“. А истинската опасност се крие в комбинацията между двете. Именно заради това според Гопник трябва да помислим повече за начина, по който регулираме напредъка на машините. 

    Преди няколко дни учени и специалисти, които се занимават с технологии, подписаха отворено писмо, с което призовава да бъдат проучени заплахите, които крие изкуственият интелект. Под документа подписите си сложиха и Стивън Хокинг и Елън Мъск.  

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 9 часа
    Австрийският бизнес у нас: Заплатите вече не са сред предимствата на България
    Австрия е вторият най-голям инвеститор в България, но нови инвеститори няма, продължават да инвестират присъстващите вече компании
    преди 12 часа
    преди 13 часа
    myPOS придобива френската компания за касов софруер Toporder
    Финтех платформата разширява екипа си със 130 нови служители в България
    преди 16 часа
    Над 18 000 гръцки компании работят в България
    Гръцките инвестиции у нас надхвърлят 3,5 млрд. евро
    преди 1 ден
    Министерството на финансите пласира нов дълг от 300 млн. лева
    Заемът е под формата на 3-годишни държавни ценни книжа