четвъртък, 02 май 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    4219 прочитания

    Най-топлият февруари в историята

    Температурите продължават да чупят рекорди девети пореден месец
    08 март 2024, 10:40 a+ a- a

    Изображение: iStock

    Този февруари е най-топлият в света в историята, според нови данни от службата за изменение на климата Коперник на ЕС (C3S). Това е деветият пореден месец, в който температурите чупят рекорди, което се случва, след като миналата година беше разкрито, че е била най-горещата в света, откакто се водят записите.

    Февруари е с около 0,81C над средната за месеца от 1991 г. до 2020 г. и с една десета от градуса по-топъл от предишния рекорд, поставен през 2016 г.

    Деветият пореден рекорден месец сам по себе си е зашеметяващ, но погледнат в перспектива, той подчертава тенденцията на продължаващо глобално затопляне, отбелязва Euronews.

    „Още през юли [2023], когато обсъждахме месечните температури, новината беше, че сме били на около 1,5C за един месец [над средните прединдустриални]. Сега февруари е с около 1,77°C над средните стойности от преди индустриалния период“, казва Карло Буонтемпо, директор на C3S. „Това е доста забележително.“

    В Европа последните три месеца бяха втората най-топла зима на континента в историята с 1,44C над средната, само след зимата 2019/2020. Разликите в Европа обаче показват, че някои страни са имали най-топлата зима досега тази година.

    Националната обсерватория на Атина, например, каза, че тази зима е била най-горещата в Гърция, откакто има записи. Те е с 1,8C по-топло от средната зима от 1960 г. до 2024 г., а в някои северни части на страната експертите казват, че температурите са се повишили много повече. През последното десетилетие страната е свидетел на своите шест най-топли зими.

    Полша отбеляза температури между 3,5C и 7,5C по-високи от средните за февруари, а Унгария регистрира национална средна стойност със 7C по-висока от средната.

    В световен мащаб декември, януари и февруари са с 0,78C над средната. Но последните три месеца са част от много по-голяма картина на изменението на климата.

    „Беше много топла зима, беше много топла есен, много топло лято и беше най-топлата година в историята през 2023 г.“, обяснява Буонтемпо. „Ако намалите мащаба... голямата картина е много, много ясна. Нещата стават по-топли навсякъде и това оказва влияние върху много от нашите дейности. Има последици за екосистемите, за риболова, за океана и така нататък и така нататък.“

    Има някои други фактори, които може да са тласнали света към връх, поставяйки рекорд след рекорд през последните девет месеца. Ел Ниньо, например, беше в заглавията на вестниците, предизвиквайки високи температури, екстремни метеорологични условия, суша и провал на реколтата по целия свят. Но ако сравните този Ел Ниньо с предишните, той не е бил толкова екстремен, колкото тези, наблюдавани в края на 90-те години. Като цяло това е петият най-силен от началото на записите.

    „И все пак сме имали много по-високи температури“, казва Буонтемпо. „Това е така, защото докато Ел Ниньо добавя и изважда - в зависимост от фазата, в която се намирате - от глобалната средна температура, вие имате нещо, което продължава да добавя. И това са парниковите газове.“

    Температурите на морската повърхност далеч от екваториалния Пасифик, където Ел Ниньо има най-голям ефект, са били „постоянно и необичайно високи“ в продължение на 10 месеца. През януари те са били най-високите досега, според Световната метеорологична организация. Това е тревожно и не може да се обясни само с Ел Ниньо, казва организацията.

    Докато преминаваме към Ла Ниня - противоположната страна на климатичния модел - температурите може да паднат моментално. Флуктуации като настоящата особено активна фаза на слънцето също могат да добавят повече енергия към системата, правейки света по-топъл и след това по-хладен, когато ефектът им приключи.

    „Тези елементи като цяло се балансират, докато парниковите газове продължават да се покачват. И така, дори и само заради това, не е много трудно да се предвиди, че температурата ще се повиши.“

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 45 минути
    OpenAI се споразумя с Financial Times
    Компанията за изкуствен интелект ще може да използва данни на изданието, за да обучава езиковите си модели
    преди 2 часа
    Федералният резерв остави лихвите непроменени
    Не е ясно дали американската централна банка ще успее да направи 3 намаления на лихвените проценти тази година
    преди 4 часа
    Coca-Cola ще използва облачните AI услуги на Google
    Сделката е на стойност $1,1 милиарда
    преди 2 дни
    Изследователски институт по иновативна медицина ще бъде открит в МУ-София
    Ще се провеждат проучвания на злокачествени тумори и изследвания, свързани с усложненията от Ковид-19
    преди 2 дни
    преди 2 дни
    ЕК започна разследване срещу Meta
    Производството е по новия закон за цифровите услуги