Въпреки че покрива критериите България също не планира скоро да се присъедини към еврозоната, отбелязва британското издание
Ентусиазмът сред новите страни-членки на Европейския съюз от Източна Европа за приемане на еврото все повече се охлажда, коментира британският вестник Financial Times.
Изданието дава за пример латвийският премиер Валдис Домбровскис, който предупреждава, че сънародниците му все повече се обръщат срещу единната европейска валута. „Преди кризата в еврозоната всички искаха да се присъединим към еврозоната, но не бяхме икономически подготвени. Сега, когато сме готови да влезем, мнозина са скептично настроени”, посочва Домбровскис. Той признава, че ще му е трудно да убеди сънародниците си за приемането на еврото през 2014, каквото е първоначалната цел на страната.
Подобна е ситуацията и в България. Макар страната да е една от трите в ЕС, които изпълняват напълно критериите от Маастрихт за влизане в еврозоната, тя даде да се разбере, че не планира в скоро време да приема еврото, подчертава FT. В скорошно интервю за изданието премиерът Бойко Борисов заявява, че страната не възнамерява да се присъединява към еврозоната, преди да е приключила кризата във валутния съюз. Според него не е справедливо България да дава пари за спасяването на държави, които са по-богати от нея.
56% от поляците също са против влизането на страната им в еврозоната, показва проучване, цитирано от FT. Това е ръст с 3% за година. Правителството настоява, че страната ще приеме еврото, когато икономиката й изпълни критериите и когато, както се изразява премиерът Доналд Туск, „еврозоната стане безопасна за всеки от членовете си”.
В съседна Чехия ентусиазмът е още по-малък. Според правителството страната няма да се присъедини към еврозоната по време на мандата му, който изтича през 2014, а най-рано след 2020, като въпросът трябва да бъде одобрен на референдум.