понеделник, 20 май 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    4348 прочитания

    Предприемачеството става съществена част от висшето образование

    Държавата иска да разработи програмите съвместно с бизнеса, каза заместник-министърът на образованието и науката Николай Денков
    16 март 2016, 10:48 a+ a- a

    „Предприемачеството става съществена част от висшето образование. Разчитаме на вас, представителите на бизнеса, да ни помогнете в тази област – как да развием учебните планове и програми, а също и практическите умения на студентите. Очакваме да работите активно и с университетските ръководства.“ Това заяви заместник-министърът на образованието и науката Николай Денков на семинар за иновативните практики в предприемаческите университети – HEInovate, проведен в „София Тех Парк”.

    Над 300 хиляди деца и млади хора са участвали в различни инициатива на ДжуниърАчийвмънт България, посочи Бони Бонев, председател на борда на директорите на неправителствената организация, която допринася за изграждане на умения за градивно предприемачество и е сред инициаторите на събитието.

    Изпълнителният директор на „София Тех Парк” Елица Панайотова каза, че е удовлетворена от провежданата среща между предприемачи и представители на висши училища. Тя изрази увереност, че „София Тех Парк” ще се превърне в научен център за утвърдени изследователи и за студенти, и добави: „Надявам се това място да стане поле за полезни експерименти в областта на предприемачеството и иновациите.“

    Своят опит споделиха и представители на големи международни компании. Ираван Хира, генерален директор на HPE, изрази удовлетворение, че държавата с предприетите реформи е положила усилия за развитието на иновациите и предприемачеството. Д-р Красимира Чемишанска, президент на Американската търговска камара, и ръководител на международната компания AmGen в България, потвърди важната роля на университетското образование за въвеждане на иновации и за растеж на икономиката. Тя разказа за изградената от нейната фирма биотехнологична академия и за провежданите обучителни форуми за университетски преподаватели и лекари, които обхващат между 300 и 400 медици годишно.

    „Целта е да се създаде нова генерация студенти, която да мисли предприемчиво и иновативно”, заяви Георги Димитров от Генерална дирекция „Образование и култура“ на Европейската комисия говори за бъдещите тенденции. По думите му модернизирането на висшето образование ще бъде обхванато от стратегия, която Европейската комисия ще приеме до края на годината. Тя ще е свързана с приложимостта на уменията и знанията за решаване на проблеми в динамична среда. Целта е да се изграждат личности с интердисциплинарни умения. Друг фокус на стратегията ще бъде регионалната специализация.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    17 май 2024, 14:22
    БНБ: Чуждите инвестиции у нас със спад от 81% за година
    Най-големите вложения в страната за януари-март 2024 са от Австрия, Италия и Гърция
    17 май 2024, 11:28
    „Струма“ стана първата магистрала у нас с хеликоптерна площадка
    Хеликоптерът ще стига за 30 минути от София до тунел „Железница“
    17 май 2024, 10:37
    ЕК започна ново разследване срещу Meta
    Процедурата е заради пристрастяващите ефекти на социалните медии върху децата
    17 май 2024, 09:19
    "Булгаргаз" ще съди "Газпром" за 400 млн. евро
    Искът е заради спрените руски газови доставки
    17 май 2024, 08:53
    Проекти за близо 3 млрд. лева са реализирани у нас с парите от ЕС за транспорт за 6 години
    Със средствата са изградени 12 нови метро станции, 70 км нови пътища, 28 км рехабилитирани жп линии и 5 реновирани жп гари