понеделник, 20 май 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    2768 прочитания

    Кои сектори ще бъдат повлияни най-много от„Интернет на нещата“?

    „Интернет на нещата“ се очаква да свърже 28 милиарда „неща“ с мрежата към 2020
    23 октомври 2014, 16:09 a+ a- a

    „Интернет на нещата“ се очертава като третата вълна в развитието на интернет. След като фиксираният интернет се появи през 1990 и свърза 1 милиард потребители по света с помощта на персоналните компютри, а през 2008 мобилният интернет свърза 2 млрд. души посредством смартфона (и вече е на път да станат 6 млрд.), „Интернет на нещата“ се очаква да свърже 28 милиарда „неща“ с мрежата към 2020 - от устройства като смартфони до автомобили, уреди и индустриално оборудване. Според Goldman Sachs вече са налице редица предпоставки за превръщането на „Интернет на нещата“ от футуристична концепция в реалност, коментира HBR. Пет са секторите, в които IoT ще окаже най-голямо влияние с течение на времето според Goldman Sachs: свързани преносими устройства, свързани коли, свързани домове, свързани градове и индустриален интернет.

    Що се отнася до преносимите устройства, „Интернет на нещата“ вече доведе до появата на нови потребителски категории продукти като умни фитнес гривни, умни часовници, умни очила и т.н. Междувременно колите на пътя стават все по-свързани, благодарение на новите модели навигационна системи, безопасност на пътя, диагностика и управление на автопарка. 

    Свързаните домове са може би следващият най-голям сегмент, повлиян от IoT, свързан както с появата на нови продукти като охранителни камери и кухненски уреди, така и с интелигентни системи за по-икономично потребление и разход на енергия.  Според прогнозите на Samsung този пазар ще достигне 15 млрд. долара към 2015 – почти двойно повече от 7,8 млрд. долара през 2013.

    Свързаните градове са следващото ниво на проникване на  „Интернет на нещата“ с внедряването на умни измервателни уреди и интелигентни мрежови технологии. Прогнозите се към 2020 80% от домакинствата в Европа да имат интелигентни измервателни уреди. Това ще положи основата за по-нататъшна свързаност на градовете, включително чрез умни системи за паркиране, осветление, светофари, електростанции и т.н.

    Що се касае до индустриалния интернет, оборудването ще става все по-цифровизирано и свързано, ще се създават мрежи за съвместна работа на роботи и хора и ще се появят изцяло нови екосистеми. Производствените предприятия ще използват IoT, за да подобрят енергийната ефективност, за дистанционно наблюдение и контрол на физическите активи и производителността. 

     

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    17 май 2024, 14:22
    БНБ: Чуждите инвестиции у нас със спад от 81% за година
    Най-големите вложения в страната за януари-март 2024 са от Австрия, Италия и Гърция
    17 май 2024, 11:28
    „Струма“ стана първата магистрала у нас с хеликоптерна площадка
    Хеликоптерът ще стига за 30 минути от София до тунел „Железница“
    17 май 2024, 10:37
    ЕК започна ново разследване срещу Meta
    Процедурата е заради пристрастяващите ефекти на социалните медии върху децата
    17 май 2024, 09:19
    "Булгаргаз" ще съди "Газпром" за 400 млн. евро
    Искът е заради спрените руски газови доставки
    17 май 2024, 08:53
    Проекти за близо 3 млрд. лева са реализирани у нас с парите от ЕС за транспорт за 6 години
    Със средствата са изградени 12 нови метро станции, 70 км нови пътища, 28 км рехабилитирани жп линии и 5 реновирани жп гари