От лятото на миналата година Екехард Нойрайтер е мениджър на ABB Bulgaria. Присъединява се към ABB през 1992, като оттогава насам заема различни мениджърски позиции в подразделенията на компанията в Германия и България. Той учредява една от първите производствени бази на ABB в Bulgaria – тази в Петрич. Екехард Нойрайтер притежава инженерна степен от Техническия университет в Карлсруе, Германия. ABB Bulgaria е една от най-бързо развиващите се компании в производствения сектор у нас. През 2013 ABB завърши строителството на своята четвърта производствена база в България, която е и втората „инвестиция на зелено” на компанията в района на гр. Пловдив. Когато заводът бъде пуснат в действие, в него се очаква да работят около 600 души. ABB увеличи броя на своите служители в България с 25% през миналата година. Понастоящем ABB разполага с над 1500 служители в България. Концернът ABB, който произвежда системи за енергетично и автоматизирано оборудване, има свои компании в около 100 държави и разполага с близо 150 000 служители.
Срещнахме се с г-н Нойрайтер, за да ни разкаже повече за плановете на компанията за разрастване у нас.
За наградите и причините за разширяване на инвестицията у нас
Г-н Нойрайтер, ABB получи много награди тази година. Какво означават те за вас? Да, така е. Получихме три награди през последните месеци. Първата награда беше „Сграда на годината” за сградата на най-новата ни производствена база в град Раковски. Втората беше Наградата на Германската икономика, а третата, която всъщност е най-голямата, е „Инвеститор на годината”. Всичките награди са признание за нашата дейност тук в България.
Заради кризата много компании съкращават инвестициите и новите си назначения. ABB обаче разширява присъствието си в България чрез четвърта производствена база. Вие не се ли страхувате от кризата? Нашата инвестиция е дългосрочна. Кризата показа необходимостта от оптимизиране на процесите в снабдителната ни верига. Затова ние продължаваме да инвестираме в България, за да подсилим нашата конкурентоспособност. Разбира се, усещаме и негативното въздействие на кризата върху българския пазар. Но аз съм оптимист, че дъното вече е достигнато и сега предстои да растем.
Кои са причините да разширите инвестицията си у нас? В България има наистина добра инвестиционна среда. Освен това имайки предвид предишния ни положителен опит в Петрич и в Раковски, ние започнахме нови проекти в Севлиево и отново в Раковски. Истинските предимства на България са валутния борд, все още ниските операционни разходи, квалифицираните и мотивирани служители и изгодният корпоративен данък.
Кога ще започне работа новия завод и какво ще се произвежда в него?
Кога реално ще започне производството в новия завод? През последните месеци на 2013 започнахме да инсталираме продукционни линии. Този процес ще отнеме около година и половина.
Какво ще се произвежда в новия завод?Продукцията за износ ли ще бъде? В новата фабрика ще произвеждаме продукти ниско и средно напрежение. Тези продукти ще се изнасят за заводите на ABB в целия свят, разбира се най-вече към европейските заводи на групата.
Кои са най-големите ви клиенти? Имаме няколко големи клиенти в Германия, Италия и Франция. Но изнасяме продукция и за Китай например.
Колко нови служители ще бъдат наети и кадри с какви умения ще се търсят?
Колко работни места ще бъдат разкрити в новия завод? Първоначалният план е да наемем 600 нови служители. Вече сме наели около 100-150 от тях. Стъпка по стъпка през следващата година и половина ще се надявам, че ще успеем да попълним бройката от тези 600 работни места. С тях общият брой на служителите на ABB ще нарасне до около 2 хиляди. Не забравяйте също, че използваме мрежа от местни доставчици, което означава, че сме създали много работни места в страната.
Служители с какви способности и умения ще са ви нужни? Имате ли проблеми с намирането им? Това е набор от компетенции и умения, който по принцип е нужен в индустриалните компании. Можете да си представите – тук става дума за компетенции, свързани с машинно и електронно инженерство, производствени технологии. Нужни са ни и хора с умения в доставките, управлението и администрацията. Засега не сме имали големи проблеми с намирането на подходящи кадри.
Сътрудничите ли си с университети у нас? Сътрудничим си с Техническите университети в Пловдив, Габрово и в София.
Къде са останалите производствени бази на ABB в България? ABB функционира в България чрез една компания с централен офис в София, както и офиси и клонове в пет локации. Производствените бази се намират в Петрич – за продукти ниско напрежение, в Севлиево - за продукти високо напрежение и трансформатори, и в Раковски – за продукти ниско и средно напрежение. Компанията разполага и със сервизен център за турбокомпресори във Варна, както и Общ център по счетоводство и човешки ресурси в Раковски.
За плановете за развитие на ABB Bulgaria
Какви са плановете ви за развитие на компания в България през следващите пет години? Приоритет, разбира се, е да продължим и да финализираме проекта в Раковски, където сега започнахме да работим. Друга наша цел е да модернизираме фабриката в Севлиево. Преди да продължим с нови дейности, искаме да завършим тези инвестиционни проекти. Искаме също да инвестираме и в стратегически области тук, за да станем по-разпознаваеми на българския пазар. Сигурен съм, че българският клиент ще оцени и предпочете високоиновативни и висококачествени продукти, произведени в България.
В края на миналата година Thomson Reuters призна ABB за един от 100-те най-големи световни иноватори. Защо е важно да се инвестира в иновации? Иновациите движат напред света ни. А като глобален концерн за енергетика и автоматизация ABB е зависим от иновациите. Затова ние продължаваме да разработваме иновативни решения в областта на автоматизацията и енергийната ефективност. За ABB иновацията е основен приоритет. Компанията инвестира над 1 млрд. долара годишно в изследователска дейност и разработки.
Тези инвестиции засягат ли и България? В България активността е по-малка, но това е инвестиция, която обхваща компаниите на ABB Group в целия свят.
Със SoftUni AI учим хората как да ползват AI инструменти във всички сфери на живота и на бизнеса - Светлин Наков, съосновател на СофтУни, пред Economy.bg
Как се ражда идеята за болкоуспокояващи тампони, които могат да диагностицират полово предавани инфекции, разказва Валентина Миланова, основател и изпълнителен директор на компанията