петък, 17 май 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    4496 прочитания

    Имаше ли раздвижване на пазара на труда през 2010?

    21 декември 2010, 22:37 a+ a- a

    Каква беше изминалата година за пазара на труда? Усети ли се раздвижване след тежката 2009 и ако да – на какво се дължи? Това попитахме мениджъри от компании за подбор на персонал, които споделиха каква беше 2010 и кои са основните тенденции, които характеризират изминалата година. Вижте какво споделиха те.


    Пазарът на труда не преживя Ренесанс, но се събуди след стъписването на бизнеса 

    Паулина Георгиева
    Управляващ директор
    „Таурус Консултантс”

     През настоящата година пазарът на труда не преживя Ренесанс, но се събуди след стъписването на бизнеса през 2009. Компаниите, които подходиха стратегически и решиха да изпреварят и предизвикат по-високо потребление, бяха активни в търсенето на кадри. Това беше умен ход, тъй като именно добрите професионалисти биха могли да създадат тази добавена стойност на предлагания продукт или услуга, която да провокира по-голямо търсене в общата ситуация на пасивност от страна на крайния потребител.  В „Таурус” работим основно с търговски и маркетингови позиции и успяхме да реализираме подбори, които да отговорят на стратегическите решения на бизнеса.  


    Активизираха се компании, които взеха трудното, но правилно решение да оптимизират бизнеса си

    Доц.д-р Драгомир Бояджиев
    Управляващ партньор
    DB Interconsult


    През 2010 се наблюдаваше слабо раздвижване на пазара на труда. Основно свързано с предлагане на работна сила, в известна степен – с търсене на работници и служители. Активни в това отношение са компании, които взеха трудното, но правилно решение в условия на икономическа криза да оптимизират бизнеса си: да се преструктурират и запазят най-добрите си служители, които носят добавена стойност  и с приноса си ще помогнат за излизане от кризата. Все още не можем да направим извода, че това, което се случва на пазара на труда, е индикатор за излизане от кризата.

    Голяма част от хората бяха принудени да приемат оферти за 15-20% по-ниски възнаграждения

    Борислав Игнатов
    Изпълнителен директор
    Entalent (Former ACE HR Services)


    През изминалата 2010 година се наблюдаваше известно раздвижване на пазара на за позиции на различни нива предимно в областта на продажбите, финансите и счетоводството. Голяма част от хората, сменили работата си през 2010 година, бяха принудени да приемат оферти за 15-20 процента по-ниски от предишните си възнаграждения. Това не е изненада, тъй като в ситуация на икономическа стагнация компаниите се фокусират върху намаляване и оптимизиране на разходите, както и увеличаване на продажбите си. Това обаче представлява един малък процент увеличение в откриването на нови работни позиции в сравнение с процента квалифицирани хора, които са безработни към момента и обезкуражени, че ще си намерят нова работа скоро.

    Отделни компании в някои сектори избраха кризисната 2010 за старт и експанзия на българския пазар

    Николай Николов
    National Recruitment Manager
    Horizons


    Определено усетихме раздвижване, като по-осезаемо то беше през втората половина на годината – през лятото и есента. Последва малък спад през октомври и ноември, след което се забелязва отново леко увеличение през декември, като поне началото на 2011 също се очертава по-активно. Най-вероятно раздвижването се дължи на увеличения износ на страната и нуждата на компаниите бързо да отговорят на нарасналите поръчки. Друга причина е задържането на нови назначения в доста компании, което не може да се отлага безкрайно и вследствие на това позиции, които са критични и нужни на компаниите, бяха обявени за вакантни. Сходна причина е, че доста фирми, виждайки сериозността на кризата през 2009, бяха доста крайни в съкращенията и слязоха дори под санитарния минимум на оцеляване, поради което през 2010, дори и не в цветущо състояние, се наложи да наемат нови служители. Появиха се и отделни компании в някои сектори, които избраха кризисната 2010 за старт и експанзия на българския пазар и се възползваха от възможността да привлекат по-лесно качествени служители във времена, в които други компании освобождаваха персонал.


    Българският трудов пазар изостава с няколко месеца от европейския

    Георги К. Първанов
    Managing Director
    Consulteam Group of Companies


    Усетихме раздвижване на пазара на труда от септември месец, но все още е трудно да се каже дали е постоянна или временна. Определено българският трудов пазар изостава с няколко месеца от развитието, което се наблюдава на пазари като Полша, Турция, Русия, Германия и нашите надежди са свързани със значително възстановяване през 2011, но връщането към нивата от 2008 едва ли ще се случат преди 2012.



    Отчетохме раздвижване на пазара на труда през последното тримесечие


    Цветелина Панчева
    Consultant Business Solutions & PR
    Manpower


    През изминалата 2010 годна ние в „Менпауър България” отчетохме раздвижване на пазара на труда през последното тримесечие. Можем да обобщим, че това се дължи на чуждестранните инвестиции у нас и нуждата на бизнеса от квалифицирани кадри в областта на енергетиката, финансовия сектор и аутсорсинга на бизнес процеси. 

    Големите съкращения през 2009 доведе до дефицит на квалифицирани кадри


    Десислава Бутилова
    Мениджър „Човешки ресурси”
    Synectica


    През 2010 се имаше раздвижване на пазара на труда, което се усети в началото на пролетта – април и май, но най-силно бе изразено през месеците септември, октомври и ноември. Засиленото търсене на нови служители в компаниите се обуславяше основно от две причини Първо, големите съкращения на служители през 2009 доведе през 2010 до дефицит на квалифицирани кадри, както и до невъзможността на наличния персонал да се справя успешно с нарасналите си задължения, което определи и  необходимостта от нови назначения. Втората причина е, че след съкращаването на служители, чиито резултати не отговарят на очакванията на мениджърите и новите пазарни предизвикателства, се породи потребността от назначаване на нови, по-успешни кадри.


    Първите три месеца бяха много по-трудни от същите месеци на 2009


    Ирена Жотева
    Управляващ съдружник
    Hill International Bulgaria


    В сравнение с 2009 определено се усети раздвижване. Първите три месеца на годината бяха много трудни и беше по-тежко от същите месеци на 2009. През април и май обаче последва бомбастичен ръст. Ние работим предимно с чужди компании и тогава за първи път забелязахме, че Европа, по-специално Германия, Австрия, Чехия, Словения, се съвземат. Летните месеци традиционно са слаби, така беше и през 2010.  От септември досега се усеща стабилна тенденция на нарастване на работата. Ръстът не е голям, но положителното е, че е стабилен.

    2010 можем да обрисуваме като динамична и активна от бизнес перспектива

    Анна Вдовичина
    Senior Consultant
    AIMS Human Capital


    Втората половина на 2010 можем да обрисуваме като динамична и активна от бизнес перспектива както в посока навлизане на нови играчи в различните бизнес сегменти, така и  по линия на пулса на пазара на труда, обусловен от вече установените като присъствие в България компании. Факторите, повлияли на положителната тендеция, бихме анализирали в двуаспектното им проявление, а именно: обективни влияния на подобрените макроикономически показатели в глобален мащаб и субективни такива, ориентирани към местния микроклимат на ниво пазар, законодателени и политически проекти, пазарна позиция на съответната организация, планиране , целеполагане, т.н. От една страна, международните компании, формиращи  местната бизнес конюнктура, отразиха положителните сигнали, идентифицирани в по-развитите пазари, в поведението и решенията си на българския. В някаква степен успокоени от постигната стабилност в по-зрелите икономики, те балансираха рестрикциите, касаещи операциите им в България в посока инвестиции, екип, мащаб на дейността, екзпанзия и т.н. От друга страна, приветливият бизнес климат у нас и наличните пазарни ниши, все още откриващи възможности за генериране на доход и обещание за възвръщаемост на потенциални инвестиции, добавиха стойност към  увереността на играчите в различни сектори да съгласуват решения за разширяване (а не само оптимизация, за каквато усилено се говореше в края на 2009-началото на 2010) на съществуващите си операции като бизнес, пазарен дял и екип. Същевременно „нерешаващите се” и „обмислящите” навлизане  на българския пазар инвеститори получиха увереността да направят крачката към установяване на операция в България.

    Очаквайте в HumanCapital.bg каква беше годината за бизнеса и каква ще е 2011 според мениджъри на компании от различни бизнес сектори

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 20 минути
    Проекти за близо 3 млрд. лева са реализирани у нас с парите от ЕС за транспорт за 6 години
    Със средствата са изградени 12 нови метро станции, 70 км нови пътища, 28 км рехабилитирани жп линии и 5 реновирани жп гари
    преди 19 часа
    Siemens продава компанията си Innomotics на KPS Capital Partners
    Сделката е за 3,5 милиарда евро
    преди 19 часа
    Инвестират 42 млн. лв. за изграждане на зарядни станции в страната
    С други 49,6 млн. лв. ще бъде подпомогната зарядната инфраструктура в пристанищата
    преди 19 часа
    ЕС засилва регулациите за Airbnb и конкурентите й
    Онлайн платформите ще трябва да предоставят на властите данни за броя на нощувките и броя на гостите веднъж месечно
    преди 22 часа
    Google отпуска 1 млн. долара за докторантски стипендии в INSAIT
    Младите учени ще могат да работят в България с научни ръководители от INSAIT и Google Research по най-горещите теми в AI в момента