неделя, 19 май 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    5176 прочитания

    Спад от 14% на рекламния пазар през 2010, за тази година се очаква ръст между 7 и 10%

    Вижте коментара на Красимир Гергов – председател на АРА, и анализа на Иво Цеков - управляващ директор на „Пиеро 97” за различните медии
    24 март 2011, 18:21 a+ a- a

    „2010 беше трудна година за рекламния пазар. Спадът на пазара в сравнение с 2009 е 14% и възлиза на малко над 329 млн. лв.”, обяви Красимир Гергов – председател на Асоциацията на рекламните агенции (АРА), по време 15-ия форум на рекламата, който се проведе в София. Цитираните цифри са нетни стойности. Данните за брутни приходи от реклама са над три път по-големи и възлизат на малко повече от 1 000 млн. лв. Огромната разлика се дължи на отстъпките, бартерите и компенсациите, с които медиите са привличали рекламодатели и през изминалата година.

    Вижте видео с Красимир Гергов – председател на АРА
    „Тази тенденция показва, че медиите правят по-големи отстъпки на клиентите, като целят да получат по-големи бюджети, но това почти никога не отговоря на логиката. Клиентите натискат медиите и те отстъпват, но за сметка на това пада качеството”, коментира Красимир Гергов пред HumanCapital. По думите му в момента и медиите, и рекламните агенции се намират на минимума, под който ако паднат, няма да могат да предлагат добър и качествен продукт. „Затова искаме да спрем това невероятното желание на клиентите да намаляват цените. Те смятат, че по този начин ще се увеличи ефективността на рекламата, но във времена на кризи това не се случва”, допълни той.
     
    Вижте видео с Иво Цеков - управляващ директор на „Пиеро 97”
    През изминалата година 65% от рекламните бюджети са били инвестирани в телевизия, 16% в преса, 8% в радио и 7% външна рекламна. Интернет остава с най-малък дял в медия микса – 4%, но е единствената медия, която е отчела ръст през миналата година, каза Иво Цеков – управляващ директор на медия агенцията „Пиеро 97”, който представи картината на медийния пазар през 2010. 

    Добрата новина за бранша е, че за първи път от 2008 за 2011 се прогнозира увеличение на рекламните инвестиции между 7-10%. Съществено влияние върху очаквания ръст ще е в резултат на предизборните кампании за президентски и местни избори.

    Ето как са били инвестирани рекламните бюджети през 2010 в различните типове медии

    Телевизия

    Отчетеният спад според TV Plan/TNS в брутни стойности е 0.2%. Реалният обаче се изчислява на 10.5%. Основните тенденции през годината, които Иво Цеков отчете, са, че над 90% от бюджетите на големите рекламодатели са били инвестирани в национални телевизии. През 2010 основните телевизии са намалили цените с до 5%, а останалите канали са се борили за сделки с все по-намаляващи стойности. Тенденцията от 2009 за намаляване на цените и „изстискване” на все повече отстъпки продължи с пълна сила, обобщават от „Пиеро 97”.

    През първите два месеца на 2011 се отчита известно увеличение на ТВ рекламата спрямо началото на 2010, което е и основание да се счита, че ръстът за цялата 2011 ще е в рамките на 7 – 10%.

    Преса

    Пресата е каналът, който отчита най-голям спад. По брутни стойности той е 11%, но реалният се изчислява на 32%. Според Иво Цеков вестниците са почти два пъти по-засегнати от списанията. Основни рекламодатели, сред които автомобили, финансови институции, телекомуникации, модни марки, недвижими имоти са продължили и през 2010 да оптимизират бюджетите си за преса. Това от части се дължи и на съмнението в ефективността и липсата на прозрачност по отношение на обявените тиражите, обясни Иво Цеков. Според него 2011 ще бъде трудна за печатните издания и последна за някои тях. Така както миналата година отпаднаха от пазара FHM, Madame Figaro, Penthouse, English Manager, Мама, Бебе, НЕЯ, Бон Апети, Мач Магазин, Вокруг света. Спря и изданието на БТА - списание Паралели, което имаше 47 години история.

    Радио


    Спадът в привлечените инвестиции в радио по брутни стойности е около 3%, а по нетни - 10,6%. През 2010 тенденцията за окрупняване на радиостанциите е продължила. Това според Иво Цеков е работещ модел и този медиен канал демонстрира стабилен дял в медия микса - между 7 и 8% от 2007 досега. Най-сериозният проблем е липсата на ефективен метод за измерване на стойностите на рекламата на радиопазара. Прогнозите за 2011 са радиото да успее да запази добрата си позиция.

    Външна реклама

    При външната реклама има спад на нетните бюджети с 9%, но пък е отчетен ръст на запълването на съоръженията с  около 5%. Според анализа големите медии са били принудени да намалят цените с около 10-15% в сравнение с 2009. На пазара обаче са се появили множество малки фирми и посредници, които предлагат нереално ниски цени. Това по думите на Иво Цеков е създало впечатление в рекламодателите за възможност за безкрайно намаляване на цените.
    Анализът на 2010 сочи, че големите рекламодатели, като мобилни оператори и банки, са намалили бюджетите си за външна реклама с 50%. Компаниите, които са запазили бюджетите си, са имали възможността да увеличат броя на закупените рекламни съоръжения заради по-ниските цени. 
    За 2011 се очаква увеличение на рекламните инвестиции в outdoor с около 5%.

    Интернет

    Интернет е единствената медия, която отчита ръст. Анализът сочи, че увеличението  на брутните бюджети е с 10.75%, а на нетните с около 5%. Въпреки това интернет остава с най-малък дял в медия микса с около 4%. Рекламодателите са инвестирали 80% от бюджетите си за интернет в дисплейна реклама, а рекламата на клик е само с 10% дял.

    Обобщението за 2010 е, че рекламодателите все още подхождат с недоверие, защото не познават достатъчно Интернет и възможностите му като рекламен канал.  През миналата година около 15% от кампаниите са били измервани за ефективност -достигане до реални потребители, направени уникални кликове, брой излъчвания на банерите, кой криейтив е донесъл най-много кликове, от кой сайт са дошли потребителите, какви действия са предприели в него и т. н.

    Според Иво Цеков през 2011 ще се появят нови медийни групи, много офлайн медии ще започнат да навлизат в интернет, а клиентите ще търсят по-прецизно таргетиране на по-ниска цена. Очакванията за тази година са Интернет да отчете ръст от 10% на нетните рекламни бюджети и да достигне 6% дял в общия рекламен пазар. Оптимистичните прогнози засега се потвърждават от факта, че януари и февруари тази година са били най-силните в историята на продажбите на Интернет реклама в България!


    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 2 дни
    БНБ: Чуждите инвестиции у нас със спад от 81% за година
    Най-големите вложения в страната за януари-март 2024 са от Австрия, Италия и Гърция
    17 май 2024, 11:28
    „Струма“ стана първата магистрала у нас с хеликоптерна площадка
    Хеликоптерът ще стига за 30 минути от София до тунел „Железница“
    17 май 2024, 10:37
    ЕК започна ново разследване срещу Meta
    Процедурата е заради пристрастяващите ефекти на социалните медии върху децата
    17 май 2024, 09:19
    "Булгаргаз" ще съди "Газпром" за 400 млн. евро
    Искът е заради спрените руски газови доставки
    17 май 2024, 08:53
    Проекти за близо 3 млрд. лева са реализирани у нас с парите от ЕС за транспорт за 6 години
    Със средствата са изградени 12 нови метро станции, 70 км нови пътища, 28 км рехабилитирани жп линии и 5 реновирани жп гари