понеделник, 20 май 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    2049 прочитания

    Доц. Кунчев: Всяко събиране на много хора на едно място крие голям риск

    Главният държавен здравен инспектор обясни какво е атипичното при коронавируса, защо се налага затягане на контрола и ефективни ли за бързите тестове
    22 юни 2020, 14:52 a+ a- a

    „Ако трябва да го формулираме по-ясно: всяко събиране на много хора на едно място, без спазване на 1,5 м. и без носене на маски, крие голям риск, точка! Няма смисъл да обясняваме веднъж, че това могат да бъдат студенти, втори път, че може да бъде мач, трети път, че може да бъде политическо събиране. Няма значение кога и как – щом е на закрито, щом са един до друг, риск съществува.“

    Това заяви по време на извънреден брифинг на министъра на здравеопазването Кирил Ананиев доц. Ангел Кунчев, национален държавен здравен инспектор.

    „Всички мерки са важни, но все пак нека не забравяме нещо – вирусът не се търкаля по улиците в България и мерки като пръскане на тонове дезинфектант по улици и площади имат своето място, но не могат да бъдат водещи. Вирусът е в нашия нос, в нашето гърло и ние го предаваме на следващия, когато сме близо до него и говорим срещу него. Това не се е променило и няма да се промени“, каза още той.

    Главният държавен инспектор обясни и защо смята, че трябва да се затегне контролът върху мерките: „Скоро прочетох в една от социалните мрежи, че съм имал чувство за безпогрешност. Ще ви кажа, че изобщо не е така. Непрекъснато се опитваме да проверяваме дали всичко, което правим е вярно, точно и отговаря на това, което правят другите. И [...] ще ви кажа, че има една прогноза моя, лична, която не се сбъдна. И тя е, че когато дойде лятото и се вдигнат температурите и влажността стане ниска, този вирус трябва да се самоограничи. Ето, това не се случи. Този вирус продължава да не се държи като нормален респираторен вирус по много показатели, не само по този, че се вихри точно, когато не му е времето – и по това, че не създава винаги напрегнат имунитет, и по това, че реално хващаме антитела в достатъчен титр (бел.ред.: наситеност) едва при една трета от хората, и при това, че продължава да го носи човек в гърлото си дори на 30-35 ден, макар че слава Богу това не е постоянно. Така че, съобразявайки се с всичко това ние мислим, че е време да добавим контрол към всички досегашни мерки, без да се връщаме към затваряне на граници, затваряне на движение на хора, затваряне на отделни населени места, надали ще се стигне до това. Ако се наложи, ще затваряме улици, квартали там, където това е наложително, но връщането към тези мерки и най-вече контролът върху тяхното изпълнение е новото, което целим с последната заповед на министъра.“

    „Мерките ги правим, защото не се спазват правилата, а не защото има или няма заразени. И нито един да няма, когато не са спазени правилата, това е основание за издаване за акт за нарушение“, заяви доц. Кунчев в отговор на журналистически въпрос за глобите на БСП и ГЕРБ. 

    Във връзка с използването на бързи тестове Кунчев обясни: „От самото начало на Covid до сега има огромно развитие при бързите тестове. Започнаха да се произвеждат от световно известни фирми, а не такива, които не мога да им произнеса името от Корея, както беше в началото, и разликата е много голяма. Плюс това излязоха съвсем друг тип изследвания и ELISA и имунохроматографски, не искам да навлизам в технологии [...], но ние ще използваме всичко, което е налично там, където му е мястото, защото си има за PCR има си и за бързи.“

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    17 май 2024, 14:22
    БНБ: Чуждите инвестиции у нас със спад от 81% за година
    Най-големите вложения в страната за януари-март 2024 са от Австрия, Италия и Гърция
    17 май 2024, 11:28
    „Струма“ стана първата магистрала у нас с хеликоптерна площадка
    Хеликоптерът ще стига за 30 минути от София до тунел „Железница“
    17 май 2024, 10:37
    ЕК започна ново разследване срещу Meta
    Процедурата е заради пристрастяващите ефекти на социалните медии върху децата
    17 май 2024, 09:19
    "Булгаргаз" ще съди "Газпром" за 400 млн. евро
    Искът е заради спрените руски газови доставки
    17 май 2024, 08:53
    Проекти за близо 3 млрд. лева са реализирани у нас с парите от ЕС за транспорт за 6 години
    Със средствата са изградени 12 нови метро станции, 70 км нови пътища, 28 км рехабилитирани жп линии и 5 реновирани жп гари