петък, 26 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    4691 прочитания

    Министерство на финансите предложи проект за изменение на Наредба Н-18

    Общественото обсъждане ще продължи до 15 март, като всеки може да сподели мнение на страницата на Портала за обществени консултации
    01 март 2019, 15:09 a+ a- a

    Проект за изменение на Наредба Н-18 бе предложен за обществено обсъждане. Своите становища заинтересованите страни могат да споделят до 15 март (На страницата на Портала за обществени консултации можете да видите коментарите и да споделите мнението си). 

    Една от значимите промени е предложението да се въведе възможност за отпечатване на фискален бон в електронен вид, без отпечатване на хартиен носител. От нея ще могат да се възползват електронните магазини.

    Фискалното устройство за електронен магазин ще трябва да регистрира и отчита всяка продажба чрез отпечатване на фискален бон или чрез генериране на фискален бон в електронен вид. Генерираният фискален бон в електронен вид трябва да отговаря на изискванията на наредбата за издаване на фискален бон на хартиен носител с изключение на изискването за отпечатване.

    Фискално устройство за електронен магазин трябва да осигурява запис в КЛЕН и на генериран в електронен вид фискален бон. В КЛЕН трябва да може да се разграничава издаден фискален бон на хартиен носител и фискален бон, генериран в електронен вид.

    С предложените за обществено обсъждане изменения в Наредба Н-18 се предвижда подробен ред за вписване и заличаване от публичния електронен списък на електронните магазини, както и неговото съдържание.

    Над 87% от браншовите и работодателските организации, до които е извършено допитване от Националната агенция за приходите, заявяват, че първоначално предвидените срокове са недостатъчни по отношение на изискванията за софтуерите за управление на продажбите. Това с особена сила е валидно за предприятия, използващи комплексни системи за управление на търговската си дейност (ERP системи).

    Отчитайки необходимостта от преработване на съществуващите системи за управление на търговската дейност, включително с участието на разработчици, намиращи се в чужбина, технологичното време за инсталация, тестване и обучение на персонала удължаването на срока ще позволи на икономическите оператори да изпълнят нормативните изисквания. В тази връзка, с оглед степента на готовност на бизнеса и на комплексния характер на процесите по привеждане в съответствие с изискванията, се предлага удължаване на срока за лицата, използващи софтуери за управление на продажби, до 30.09.2019 г., се посочва в мотивите към проекта за изменение.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 27 минути
    45 преподаватели от България, Словения и Сърбия станаха част от първата международна мрежа от STEAM начални учители
    Издателство „Клет България“ е водещ координатор по проекта, чиято задача е въвеждането на STEM/STEAM обучението от 1. до 4. клас
    преди 1 час
    Проучване: 77% от компаниите у нас предлагат хибриден модел на работа
    С 10% са нараснали възнагражденията през 2023, за тази година ръстът е от 7%, сочи проучване на Mercer Marsh Benefits
    преди 47 минути
    След Биткойн Халвинга: За какво да внимаваме
    Информация за потенциалните възможности и рискове дават от Binance
    преди 2 часа
    Окончателно: Либерализацията на пазара на ток за бита беше отложена с 1 година
    НС прие на второ четене промени в Закона за енергетиката
    преди 3 часа
    Спад в броя на сделките с имоти у нас
    Средните цени на жилищата задържат нивата си през първото тримесечие на 2024, отчитат от Arco Real Estate