Регионалният директор „Продажби“ на технологичната компания разказва пред Economy.bg за пътя си досега
Иван Дудин - регионален директор „Продажби“ на Acronis. Снимка: Acronis
Кои са хората, които са в основата на успеха на компаниите в България? В рубриката „ИТ лидерите на България“ разказваме за лидерите – за хората, които мотивират останалите, споделяйки своя опит и възгледи. Какво са учили, каква е била първата им работа и как са стигнали до настоящата си позиция? С какви предизвикателства са се сблъсквали, какви са отговорностите им днес, какво ги мотивира и биха ли променили нещо, ако можеха да върнат времето назад?
Вижте какво сподели Иван Дудин - регионален директор „Продажби“ на Acronis.
Разкажете ни за Вашето образование и какво оценявате като най-ценно.
Като възпитаник на Немската гимназия в София натрупах много ценен опит, след което завърших висшето си образование в тогавашния Висш химикотехнологичен институт в София със специалност „Автоматизация на производството“. Тогава това беше една специалност с добър потенциал, комбинирайки знания за производствени процеси и съвременни методи за автоматизация. Там направих и първите си стъпки в сферата на информационните технологии и програмирането.
Ако знаете това, което знаете днес, какво образование и специалност бихте избрали да учите?
Мисля, че и тогава съм избрал специалност, която ми харесваше, но сигурно бих обърнал повече внимание на фундаменталните науки, например физика, или бих отделил повече време като цяло на науката, защото смятам, че тя е основа на всичко.
Каква беше първата Ви работа и как се чувствахте тогава?
Аз бях един от малкото щастливци в началото на 90-те, който след завършване на образованието си, започна веднага работа по специалността си. Въпреки че тогава с инженерна работа трудно се изхранваше семейство, аз се чувствах на мястотото си, работех това, за което бях учил, и бях доволен!
Кои са моментите във Вашата кариера, за които имате най-живи спомени и намирате за най-важни?
Най-ярки спомени пазя от първите ми излизания и работа извън България. Видях как се прави бизнес по различен начин. От кариерна гледна точка, най-важен е моментът със започването ми на работа в американския гигант Honeywell. Там научих много за корпоративното управление и култура, до които нямаше как да се докосна, работейки само в малкия и среден бизнес.
Как започнахте в настоящата Акронис?
След дълги години работа извън България дойде моментът, когато рационалното и емоционалното съвпаднаха – Акронис отвори своя бизнес в България и аз получих предложение за работа в София и възможност да се върна в родината си.
Какви са Вашите отговорности днес?
Занимавам се с изграждането, разширяването и развитието на бизнеса и продажбите на Акронис в региона на Балканите,Турция и Средиземноморието.
Какво Ви мотивира?
Силно ме мотивира, че Акронис е бързоразвиваща се компания с изключително модерни решения, което, от своя страна, прави работата и задачите ми изпълними и доставящи удоволствие и удовлетворение.
С какво не бихте направили компромис?
Със сигурност не толерирам по никакъв начин лъжата, мързела и нежеланието за личностно развитие.
Какви хора се стремите да привличате в екипа си и какви качества цените в тях?
Най-общо казано, специалисти с много добри знания и умения. Но те могат да бъдат научени на всичко това в процеса на работа. Най-важното е да бъдат амбициозни и желаещи да постигнат нещо повече над средното ниво. Ако липсва такова желание, с тях се работи трудно и резултатите са незадоволителни.
Кои са ключовите умения, които считате, че трябва да притежава един мениджър, за да управлява успешно технологична компания?
Разбиране на бизнеса и правилно отношение към хората. На екипите трябва да се делегиртат отговорности и да се помага при нужда. Ако един мениджър не може да дава свобода на служителите си и се опитва да контролира всяка тяхна стъпка, това силно ограничава възможностите на хората да разгърнат напълно своя потенциал.
Кои бяха най-големите предизвикателства до този момент във Вашата кариерата и какво научихте от тях?
Най-сериозните предизвикателствата са се появявали винаги, когато се стартира бизнес от нула, който трябва да се разрасне многократно, достигайки сериозни обеми. Правил съм го няколко пъти и основното, което научих, е, че само размерът на нашите мечти са границите на това, което може да бъде постигнато.
Ако знаете това, което знаете днес, какво бихте променили?
Бих отделил повече време на наука и за развитие на собствената ми страна. Понякога увлечени от личностни амбиции, забравяме, че самите ние бихме могли да допринесем много за развитието на българската икономика.
Как си представяте развитието на ИТ индустрията в България през следващите години?
Секторът с най-голям дял в българската икономика; лидиращ и определящ фактор в много други сфери като образование, икономика, индустрия, а защо не и политика.
Какви продукти разработва Acronis вижте тук
Повече информация за компанията и свободните позиции в момента вижте в профила на Acronis в JOBS.bg тук
ВИЖТЕ ОЩЕ
ИТ лидерите в България: Светослав Спасов, KPMG ITS
ИТ лидерите в България: Илия Николов, Devision
ИТ лидерите в България: Динко Манолов, Модис България
ИТ лидерите в България: Владимир Димитров, ITGix
ИТ лидерите в България: Недялко Миленков, Scalefocus
ИТ лидерите в България: Александър Кондов, News UK екип в Questers
ИТ лидерите в България: Мартин Антонов, AtScale
ИТ лидерите в България: Екатерина Недялкова, Experian България
ИТ лидерите в България: Костадин Йорданов, FITE
ИТ лидерите в България: Боян Шейтанов, Astea Solutions
ИТ лидерите в България: Милен Желев, Hewlett Packard Enterprise
ИТ лидерите в България: Светлин Николаев, Progress
ИТ лидерите в България: Мохамед Соула, SEEBURGER
ИТ лидерите в България: Дарин Маджаров, „Уча.се“
ИТ лидерите в България: Стоян Дамов, Tick42
ИТ лидерите в България: Елеонора Георгиева, МенторМейт
ИТ лидерите в България: Драгомир Николов, VMware - CPBU
ИТ лидерите в България: Атанас Райков, Rakuten Viber
ИТ лидерите в България: Иван Александров, eBag
ИТ лидерите в България: Иван Петров, Paysafe
ИТ лидерите в България: Михаил Панайотов, TechPods
ИТ лидерите в България: Иван Димитров, "Бианор Сървисиз"