петък, 10 май 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    4001 прочитания

    Ръст на икономиката = ръст на кандидат-емигрантите

    Хората са по-склонни да търсят работа в чужбина, когато националната икономика върви нагоре, показва проучване, проведено в 66 държави, сред които и България
    01 декември 2011, 11:51 a+ a- a

    Склонността за работа в чужбина нараства с растежа на местната икономика, показват резултатите от международното проучване Global Talent Mobility Study 2011.

    Изследването е проведено сред над 160 000 души в 66 държави, сред които и България. То е инициирано от The Network, международен алианс от водещите сайтове за кариерно развитие в повече от 120 държави, част от който е и JOBS.bg. Самото изследване е разработено и осъществено от Intelligence Group. Компанията има дългогодишен опит в областта на проучванията в сферата на човешкия капитал.

    Проучването откроява пряка връзка между икономическото състояние на държавата и желанието за работа в чужбина, сочи анализа на Intelligence Group. Въпреки че се смята, че лошото икономическо състояние може да накара хората да търсят препитание в чужбина, в действителност е точно обратното, когато става въпрос за хора, заемащи експертни и управленски позиции. Според Intelligence Group резултатите от проучването, проведено в 66 държави, показват, че колкото по-висок е икономическият растеж, толкова по-голяма е вероятността хората да са положително настроени към работа зад граница.

    Ето как изглежда ситуацията конкретно за две страни съответно с по-силна и по-слаба икономика. В Канада, където икономическият спад е относително умерен (спад на БВП от 2.48), отворени за работа в чужбина са 4/5 или 80% от запитаните. В Украйна, където икономиката отчете значителен спад (14% на БВП), около половината (53%) от анкетираните са готови да работят в чужбина.











    С оглед цялостната тенденция на повишена мобилност, която очертава проучването Global Talent Mobility Study 2011,  и факта, че положителната промяна на БВП се отразява пряко на склонността на хората да работят в чужбина, може да се заключи, че ако нямаше финансова криза, процентът от хора, желаещи да работят зад граница, щеше да е по-висок, се казва в анализа Intelligence Group.

    Вижте резултатите от проучването Global Talent Mobility Study 2011за България тук

    Вижте резултатите за всички 66 държави тук

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 9 минути
    Българската "Пластхим-Т" придоби 100% от италианската Manucor
    Сделката се финансира със заем от „Уникредит Булбанк“ и ОББ
    преди 60 минути
    dm България отчита ръст от 170% на онлайн поръчките
    Близо 400 000 българи са изтеглили приложението за пазаруване Моят dm
    преди 1 час
    Банката на Англия остави лихвите непроменени
    И направи още една стъпка в посока намаляването им на следващото си заседание през юни
    преди 17 часа
    преди 18 часа
    Промишленото производство в Германия отбелязва спад
    Търсенето в производството също отслабва