петък, 10 май 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    7296 прочитания

    Две трети от хората по света искат да работят в чужбина

    Колко мобилни са различните нации и какви са мотивите им, показва проучване, проведено в 66 държави, сред които и България
    08 декември 2011, 11:09 a+ a- a

    Две трети от хората по света искат да работят в чужбина. Това показват резултатите от международното проучване Global Talent Mobility Study 2011.

    Изследването е проведено сред над 160 000 души в 66 държави, сред които и България. То е инициирано от The Network, международен алианс от водещите сайтове за кариерно развитие в повече от 120 държави, част от който е и JOBS.bg. Самото изследване е разработено и осъществено от Intelligence Group. Компанията има дългогодишен опит в областта на проучванията в сферата на човешкия капитал.

    Данните сочат 7% ръст на желаещите да работят в чужбина в сравнение с 2006 година, когато е проведено първото подобно проучване в шест страни. Едва 14% от глобалната работна сила изключва напълно възможността за международна кариера.

    Анализаторите на Intelligence Group обаче подчертават, че е важно да се уточни, че има огромна разлика между желанието да работиш в чужбина и предприемането на реални стъпки в тази посока. В Холандия например едва един на всеки 100 желаещи действително си стяга багажа и се премества в чужбина.
     
    Няколко фактора влияят върху желанието на хората да търсят препитание в чужбина, според Intelligence Group. Един от тези фактори е постепенното заместване на „Бейби бум“ поколението на пазара на труда с по-мобилното в международен план „Поколение У”.

    Разрастването на международните кариерни сайтове и търсачките също са улеснили търсенето на работа на глобалния пазар на труда.

    Мобилността на работещите обаче силно варира по страни, според проучването. Хората в Португалия, Люксембург и Нигерия са най-склонни да работят в чужбина. На дъното са Латвия, САЩ и Китай, които имат най-малко желание да напуснат страната си. В повечето от останалите държави над половината работещи имат амбиция да правят кариера навън. Подобна е и тенденцията в България. 66% от българите заявяват, че биха работили в чужбина.






    Друга интересна тенденция, която очертава Intelligence Group, е, че работещите остават по-малко време в чужбина. През 2009 почти половината от мобилната работна сила е търсила работа в други страни за период от над 5 години. През 2011 една трета от участвалите в проучването заявяват, че биха работили в чужбина за по-малко от пет години. В нашата страна обаче 55% от българите посочват, че биха работили в чужбина за повече от 5 години, а 25% биха приели работа зад граница за период от 3 до 5 години.







    Според проучването хората предпочитат трудови договори с фиксиран срок. 68% от запитаните в 66 държави са заявили, че това е важно за тях. 47% предпочитат временни договори със срок от 1 година. Като цяло, колкото по-кратък е срокът на предпочитания престой в чужбина, толкова по-желан е гъвкавият или временен трудов договор, коментират от Intelligence Group. 62% от българите също отдават предпочитание на постоянните договори, а 51%  са заявили, че биха приели и временен договор за над 12 месеца.







    Четири са основните причини, които влияят на мобилността на международния пазар на труда, според анализаторите на Intelligence Group. Най-важният мотив за половината от запитаните е желанието за започване на международна кариера. Любопитно е, че търсещите работа, които посочват това като основна причина, не заявяват предпочитание към конкретна страна. Повечето от тях подчертават, че нямат проблем да работят в която и да е от над 10 страни, което е сигнал, че желанието за международна кариера предполага по-голяма гъвкавост.

    Втората причина, която изтъкват една трета от запитаните, е желанието за работа в конкретна страна или град. Според проучването Global Talent Mobility Study 2011 хората, които попадат в тази категория, отбелязват средно три предпочитани страни.
     
    Един на всеки десети, който има желание да се премести в чужбина, иска да го направи, за да бъде заедно със семейството или любимите си хора в конкретна страна, сочат резултатите. За 9% от значение е международната кариера, която трябва да им проправи пътя към работа в международни организации.

    Хората в Близкия изток са по-склонни (17%) да се преместят в чужбина заради семейството или любимите хора в сравнение с останалите региони в света, разясняват от Intelligence Group. Работещите в Европа и Северна Америка пък имат ясно предпочитание към конкретни страни. 40% от тях биха работили в държава от двата региона.

    За работещите в Африка, Азия и Латинска Америка единственият мотивиращ фактор за преселване в друга страна е шансът за международна кариера. Международните организации пък са най-привлекателни за хората в Африка и Близкия изток.

    За българите двете основни причини да търсят алтернативи навън са надеждите за по-добър стандарт за живот и лошата икономическа ситуация у нас.












    Вижте резултатите от проучването Global Talent Mobility Study 2011за България тук

    Вижте резултатите за всички 66 държави тук

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 1 час
    Търговски вериги поискаха от президента вето върху тавана за надценката на хляба
    Ограничаването на свободното ценообразуване ще доведе до изкривяване на конкуренцията, от което ще пострада крайният потребител, отбелязват от СМТ
    преди 2 часа
    Българската "Пластхим-Т" придоби 100% от италианската Manucor
    Сделката се финансира със заем от „Уникредит Булбанк“ и ОББ
    преди 3 часа
    dm България отчита ръст от 170% на онлайн поръчките
    Близо 400 000 българи са изтеглили приложението за пазаруване Моят dm
    преди 3 часа
    Банката на Англия остави лихвите непроменени
    И направи още една стъпка в посока намаляването им на следващото си заседание през юни
    преди 20 часа