понеделник, 29 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    4796 прочитания

    HOGAN

    Системата за управление на таланти Hogan се прилага в България от ACE HR Services от началото на 2008. Системата съдържа три въпросника, които носят качествено различна информация – HPI, HDS, MVPI
    07 август 2009, 16:30 a+ a- a

    Какво измерва?

    HPI (Hogan Personality Inventory)

    Въпросникът е създаден с цел прогнозиране на успех на работното място. Измерват се ключови компетенции, като емоционална интелигентност, стил на комуникация, амбициозност, стресоустойчивост и др.  „Резултатите разкриват в каква степен човек притежава тези личностни качества, които са успешни за конкретната компания или професионална роля. В резултат може да се вземе аргументирано решение за подбор, индивидуално развитие, необходимост от обучения”, обяснява Петя Попова - Проектен Мениджър на Hogan за България.

    HDS (Hogan Development Survey)
    HDS измерва поведението на хората под стрес, криза или обстоятелства извън нормалните. Създаден е изцяло за усъвършенстване на мениджъри, за които се смята, че са под продължителен стрес и напрежение. „Въпросникът дава информация по 11 типа поведение, които могат да бъдат неблагоприятни и могат да извадят един успешен мениджър от неговата успешна кариера поради неадекватна реакция по време на стрес. Например много типичeн по нашите географски ширини според нашите изследвания излиза темпераментният тип мениджър – емоционален, викащ, лесно се пали и сменящ често своето настроение”, описва Петя Попова. И допълва, че идеята на този въпросник е да предостави ключова информация за това как мениджърите взимат решения и управляват хора при стрес.

    MVPI (Motives, Values, Preference Inventory)
    Въпросникът MVPI измерва мотивите, ценностите и предпочитанията на личността. „Това е ключов инструмент за професионална реализация, защото е много важно ценностите на човек и тези на компанията да съвпаднат, за да може да реализира изцяло своя потенциал”, обяснява Петя Попова. Този инструмент се използва при подбор с цел да се провери съвместимостта на ценностите между кандидата и организационната култура. Също така мери организационната среда и климат. Третото приложение на въпросника е как да се задържи един служител и да се работи с неговата вътрешна мотивация. „Важно е да знаем какви са мотивите на ключовите ни хора, за да сме сигурни, че ще се развиват в нашата компания и ще подпомагат реализирането на бизнес целите ни. Хората на по-високи позиции не си тръгват заради пари. Най-честият отговор при нас е, че си тръгват, защото не получават признание, а това е вътрешен мотив”, категорична е Петя Попова.

    Как работи системата Hogan?
    В основата на системата са заложени водещи личностови теории и емпиричен материал, събиран в продължение на 20 години, базиран на резултатите от над 2 000 000 тестирани в цял свят, обяснява Петя Попова. Системата е адаптирана и стандартизирана за България. Всеки един въпросник се попълва онлайн за средно 15-20 минути. По думите на Попова няма добри и лоши резултати, а подходящи или неподходящи за определена организационна култура или професионална роля. Системата измерва устойчиви характеристики, а не ситуационни, което означава, че настроението на човек, докато попълва, няма да се отрази върху резултатите.

    Улавя ли манипулация?
    Системата има 4 скали, които мерят доколко оценяваният човек е бил разсеян, невнимателен,  доколко съзнателно се опитва да манипулира или да се представя в по-добра светлина /социално желателни отговoри/, обяснява Петя Попова. „Валидността на системата за улавяне на манипулация е изключително висока. Но в крайна сметка почти всички личностови въпросници се базират на самооценка и ако изключително много държиш да го манипулираш – можеш да го направиш. Няма въпросник, който да не може да бъде излъган”, коментира Петя Попова. „Ето защо информацията от въпросниците се верифицира в лична среща, на която се обсъждат резултатите със сертифициран консултант”, допълва Марина Байрактарова - Консултант Човешки  ресурси в ACE HR Services.

    Как се използват резултатите?
    Системата HOGAN намира приложение във всеки процес от Управлението на таланта – Подбор, Индивидуално Развитие, Оценка на Лидерски Потенциал, Коучинг, Управление на трудовото Представянето,  Развитие на Кариерата, Политики по Възнаграждение и мотивация и др, казва Марина Байрактарова.
    „В настоящата ситуация на криза нашето проучване въз основа на доклади на DDI Besrin & Associates, Aberdeen Group и други водещи консултантски компании в областта на човешките ресурси показва, че системите за оценка са ключови по време на целия процес по Управление на таланта.  От изследваните над 400 компании по цял свят от Aberdeen Group през март 2009 91% индикират, че системата за оценка на кандидата е най-ключова при подбор, 84% при обучения и 78% при развитие на лидерския потенциал, за да се постигат бизнес целите”, допълни тя.

    Предиктивност и валидност на системата?
    „Предиктивната стойност на въпросниците е много висока, което означава, че това, което показват резултатите, ще се наблюдава като поведение и ще предскаже успех за дадена професионална роля”, твърди Марина Байрактарова. По думите й повече от 20 години изследователският център на Hogan специално провеждат практически и научни изследвания, чрез които се доказва тази връзка. Изследователският център също така отговаря и за актуализацията на въпросниците и събирането и анализирането на статистическата информация.
    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 51 минути
    преди 4 часа
    От 1 май: Нова самолетна линия ще свързва Истанбул със София
    Нискотарифната Pegasus Airlines ще има полети 3 пъти в седмицата
    преди 4 часа
    Изкуственият интелект има потенциал да революционизира научните открития
    Нуждаем се от нов Европейски институт за изкуствен интелект в науката, съветват академиите Европейската комисия
    преди 5 часа
    Fitch потвърди рейтинга на България
    Липсата на стабилно правителство и потенциално дългите преговори за съставяне на коалиция биха могли да забавят влизането в еврозоната след 2025, предупреди агенцията
    преди 5 часа
    Летище София с нов безмитен магазин
    Той е най-големият за безмитна търговия в България