неделя, 19 май 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    4354 прочитания

    Ние не крадем кадри, а управляваме възможности

    Милен Иванов, Managing partner на JordanSheppard Balkans
    11 ноември 2008, 14:30 a+ a- a

    Г-н Иванов, какво се промени за пет години в хедхънтинга в България?
    Jordan Sheppard е може би първата международна компания за хедхънтинг, която стъпи на българския пазар. Преди пет години беше трудно да продадеш такава услуга, а сега е трудно да я осъществиш. В началото хората не разбираха за какво става въпрос и нашата мисия беше да образоваме пазара - какво е това хедхънтинг и какви са ползите от него.

    Как обяснявате какво е хедхънтинг?
    Хедхънтинг звучи мистично и странно за много работодатели, а всъщност е една методология. Само че с обърнатия ъгъл на действие - не чакаш нещата да се случат, а ти ги караш да се случат.

    Български или чужди компании са вашите клиенти?
    В началото бяха мултинационални компании, които са ползвали такъв вид услуга, знаят за какво стават въпрос и са готови да платят цената не само на нас като агенция, която извършва бизнес услуга, а и цената, която трябва да платят за добър професионалист. Все повече обаче се радваме и на български клиенти.

    От кои сектори са най-често те?
    От най-развитие сектори. От финансовия и банковия сектор, бързообортните стоки, IT, телекомуникации, недвижими имоти. Този вид услуга е и доста подходящ за мениджърски позиции в производството. Почти не сме имали клиенти в сферата на туризма и публичната администрация.

    За какви позиции ви търсят вашите клиенти?
    За позиции от средно управленско ниво нагоре. Все повече услугата се пренася на по-ниски нива, но колкото по-надолу слизаш, толкова по-труден е проектът и е по-неефективен за клиента.

    След като клиент се свърже с вас, какво следва?
    Има доста образователна работа. Нашата цел не е да изпратим едно CV и да кажем: „Този човек е идеален, вземете го.” Нужна е ангажираност от страна на клиента, да разбере целия процес, за да се случат нещата. Един от факторите, поради които може един проект да се провали, е свързан с времето и динамиката при вземане на решения. Нашата услуга е почти изцяло консултантска. От една страна, ние сме откриватели, а от друга - проповедници на това, какво трябва да се направи.

    Как откривате подходящите потенциални кандидати?
    За 5 години натрупахме голяма база данни, но това не е нашата единствена основа за действие, тъй като тя може да не е много релевантна. Тогава се обръщаме към пазара. Тръгваме от нулата за търсене на около стотина компании, в които е най-вероятно този човек да съществува, да работи, да е щастлив, добре възнаграден, усмихнат. Човек, който най-вероятно ще бъде отворен за дискусия. Истината е, че ние даваме на хората това, което те искат. Терминът, че „крадем на кадри” се използва абсолютно погрешно, защото ние не правим това, а управляваме възможности.

    Но много хора смятат, че това, което правите, не е морално.
    Правилно е от тяхна гледна точка, но в момента, когато и те изпитат нужда от професионалисти или промяна, се обаждат на нас. Неморално е, ако търсиш кадри в компания, която е била твой клиент.

    Ако намерите човек за дадена позиция, след време търсите ли го отново по друг проект?
    Отговорът е не. Имаме принципи и не теглим кадри от свои клиенти. Въпросът е: „Кой е клиент и до кога?” Ако сме работили с някого преди пет години, това не значи, че в момента е наш клиент. Пазарът е толкова малък, че ако нямаме правила, ще излезем бързо от бизнеса. Има начини, в които да си професионален и коректен.

    Когато приключите проект за даден клиент, след това той става ли ваш потенциален обект?

    В рамките на определен период от време не е. Това зависи от договореността между двете страни. Нашата цел е да работим с един клиент за по-дълго време.

    Общественото мнение е, че тази услуга е много скъпа. Така ли е и бихте ли казали вие как работите – на фиксирана цена или на процент?
    Тази услуга не е евтина, защото изисква висока квалификация и много усилия. Преди пет години беше много по-скъпа за пазара, но нещата се промениха. Ние сме избрали да работим с фиксирана цена, която клиентът знае от самото начало. Тя е в рамките на 25-30% от брутната годишна заплата на назначения кандидат.

    Бихте ли поели проект, който е за позиция, чиято заплата е например около 1000-2000 лева на месец?
    Ние нямаме практика да отказваме бизнес и да връщаме клиент. Но като правило не правим хедхънтинг за позиции, които са под средно управленско ниво.

    Колко време отнема целият процес?
    Зависи колко е опитен консултантът. Понякога в момента, в който клиентът ти споделя от какъв човек има нужда, веднага се сещаш за двама-трима души. Процесът от момента, в който е дадено заданието, до неговото приключване отнема от четири до пет седмици.

    Случва ли клиент да се обърне за същия проект към ваши конкуренти?

    Да, случва се. Нашият модел на работа обаче включва ексклузитет в тази насока и по този начин постигаме ангажимент от страна на клиента.

    Какви гаранции давате вие на клиента си?
    Стандартната гаранция, която даваме, е 6 месеца. Имало е случай, в който назначен мениджър си тръгва след един месец поради обстоятелства, които не са били ясни и за нас. Но ако мениджърът напусне поради причини, които ние е трябвало да предвидим и са част от заданието, което ни е дадено - да, това е наша отговорност. В такива случаи търсим нов човек, без да ни бъде заплащано допълнително.

    Как подбирате хората, с които да се свържете?
    Когато започваме работа по даден проект, ние трябва да разберем кои са най-добрите в тази област. Понякога това става чрез вторични източници – публикации, интернет, но най-често в разговор с хора, които са в бранша. И преди да стигнем до конкретния човек, трябва някой да ни го е препоръчал.

    Как реагират хората най-често, когато се свържете с тях?
    Научили сме се да разгоаряме с хората, така че да ни приемат и да ни имат доверие. Всеки потенциално търси нови възможности. Дори най-закостенелите и лоялни служители.

    Колко от тези, на които се обаждате, приемат да се срещнат с вас?
    Всеки проект е различен. Ако проектът е международен, се срещаш само с хората от късата листа. Част от задачата на хедхънтъра е индиректно да прецени този човек става ли, или не става. Всичко е много относително.

    Вие виждате ли проблем в това да потърсите човек на работното му място, на служебния му телефон?
    Това е бизнес разговор между хора, които имат общи професионални интереси. В крайна сметка ние разговаряме с хора, не с организации.

    Случва ли се потенциалните кандидати да се притесняват, че може да ги подслушват, или че вие сте поставени лица?
    Срещали сме такъв скептицизъм, но хората с такива притеснения обикновено не са тези, които ни трябват. Ние търсим шампиони - с шампионски начин на мислене. Хора, които не се притесняват да говорят и са отворени за една добра дискусия.


    За какъв процент увеличение на заплатите типично се приема нова позиция?
    Колкото е по-ниско в йерархията, толкова е по-малък маржът, който търсят в следващата си професия. За по-отговорните позиции трудно някой ще си смени работата за 200-300 лв. повече на месец. Но нещата са комбинирани и парите не са основен мотиватор. Имали сме случаи, в които потенциалният работодател удвоява заплатата и кандидатът не е искал да си смени работата. Имали сме и случаи, в които кандидатите приемат по-ниска заплата, но оценяват работодателския бранд, възможностите си за развитие и т.н.
    Свързани новини
    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    17 май 2024, 14:22
    БНБ: Чуждите инвестиции у нас със спад от 81% за година
    Най-големите вложения в страната за януари-март 2024 са от Австрия, Италия и Гърция
    17 май 2024, 11:28
    „Струма“ стана първата магистрала у нас с хеликоптерна площадка
    Хеликоптерът ще стига за 30 минути от София до тунел „Железница“
    17 май 2024, 10:37
    ЕК започна ново разследване срещу Meta
    Процедурата е заради пристрастяващите ефекти на социалните медии върху децата
    17 май 2024, 09:19
    "Булгаргаз" ще съди "Газпром" за 400 млн. евро
    Искът е заради спрените руски газови доставки
    17 май 2024, 08:53
    Проекти за близо 3 млрд. лева са реализирани у нас с парите от ЕС за транспорт за 6 години
    Със средствата са изградени 12 нови метро станции, 70 км нови пътища, 28 км рехабилитирани жп линии и 5 реновирани жп гари