ИТ индустрията е за всеки, който има талант, интерес и желание да се развива в нея, независимо дали е мъж, или жена, споделя Милена
В рубриката Women in IT разказваме за жени, които са избрали ИТ кариерата – как са се насочили към нея, с какви предизвикателства са се сблъскали и какво ги мотивира. Целта е да покажем, че ИТ сферата е място за професионална реализация и на жени.
Запознайте се с Милена Сиракова, Главен инженер „Активен дизайн“ в GlobalFoundries Bulgaria:
Разкажете ни за Вашето образование.
Завърших магистърска степен по телекомуникации към Факултета по телекомуникации в Технически университет – София. След това записах докторска програма отново към ФТК на тема „Изследване на микро- и наноелектронни компоненти“, като в момента съм кандидат-доктор.
Как се насочихте към ИТ сферата?
Още от началното училище имах засилен интерес към математиката, обичах да решавам задачи, ходех на регионални и национални олимпиади. Така че обучението ми в ТУ – София и изборът на специалност в ИТ сферата беше естествено продължение.
Каква беше първата Ви работа?
Още по време на следването си изкарах летен стаж във Фондация „ИКТ Клъстер“, а няколко месеца след това започнах работа във фондацията като координатор проекти. „ИКТ Клъстер“ е фондация, която цели да повиши конкурентоспособността на българската ИКТ индустрия чрез подкрепа на малките и средни предприятия в сферата.
Когато постъпих на работа, бях много радостна от възможността да уча нови за мен неща, но и малко притеснена дали ще се справя с отговорните задачи. В клъстера имах възможност да работя по интересни и иновативни проекти, да се срещам с много предприемачи от ИТ сферата и да се уча от техния богат професионален и чисто човешки опит. Също така придобих много ценни умения, които са ми полезни и до днес – работа в екип, как да управлявам проектите си ефективно, как да разрешавам различни ситуации и т.н.
Как започнахте в ИТ сферата? На каква позиция и какво си спомняте от този период?
След няколко години работа в областта на управлението на ИТ проекти, реших че е време да насоча кариерното си развитие в техническата част, каквото е и моето образование. Кандидатствах в стажантската програма на отдела по микроелектроника на фирма „Смартком“ (днес отделът вече е част от GlobalFoundries), тъй като нямах опит като инженер.
Това, което много ме впечатли в този начален период, беше колко силно е развита екипната среда в компанията. Наши ментори бяха колеги с много опит, които винаги са готови да предадат техните знания и умения, да ни научат на правилен подход при разрешаването на различни задачи. Усетих колко е важен и ценен всеки служител в компанията независимо от позицията.
В момента каква е Вашата роля в компанията, в която работите? Как бихте обяснили с няколко изречения на човек извън Вашата сфера в какво се състои работата Ви?
След приключване на стажантската програма преминах през различни позиции в компанията и днес работя като главен инженер в софийския офис на GlobalFoundries. Фирмата е една от най-големите фабрики в света за производство на интегрални схеми (ИС). Нашият екип е част от цялостното разработване на технологичните процеси за производство на ИС в компанията. А в частност – работим по създаването и тестването на технологични файлове, които се използват за опроводяване на ИС.
Какво е най-мотивиращо и интересно в работата Ви?
На първо място хората – моите колеги. Работя в изключителен екип от млади и талантливи колеги, които непрекъснато се развиват. А спецификата на моята позиция налага да комуникирам ежедневно и с колегите в другите ни офиси – САЩ, Германия, Сингапур, което ми дава много широк поглед над дейностите и процесите в компанията. Но най – интересното в ежедневната ми работа е динамиката – технологиите постоянно се променят, а оттам и нашите ежедневни задачи и умения.
Кои са Вашите ролеви модели?
Изключително се възхищавам на хората, които чрез труд, талант и постоянство са успели в своята област, независимо коя е тя. Разбира се, като жена винаги много се вдъхновявам от дамите мениджъри и предприемачи. И смятам, че в България имаме много добри примери за жени лидери в ИТ сферата.
Кое е най-голямото предизвикателство да си жена в ИТ компания?
Не мисля, че като жена в ИТ индустрията имам по-специални предизвикателства в моя кариерен път.
Едно от клишетата е, че ИТ индустрията е за мъже. Вие как се чувствате сред колегите си?
Това наистина е клише. Смятам, че ИТ индустрията е за всеки, който има талант, интерес и желание да се развива в нея, независимо дали е мъж, или жена. През последните години все повече жени избират да се развиват в ИТ сферата. От моя личен опит мога да споделя, че се чувствам прекрасно сред своите колеги и фактът, че съм жена, не определя тяхното отношение или оценка към моята работа и професионализъм.
Кои са най-големите клишета, които сте чували за жените в ИТ индустрията?
Може би вицовете по повод на външния им вид. Но това е просто хумор.
Какви са Вашите интереси, как релаксирате и какво обичате да правите в свободното си време?
Моята страст са народните танци – преди повече от 10 години научих първите си хора в школата, а впоследствие станах част и от ансамбъл „Фолклорика“. Срещнах се с прекрасни хора и приятели, с които имаме много хубави спомени от репетициите в залата и нашите участия на сцена. През останалото време обичам да чета, да пътувам и да се разхождам сред природата.
Ако можете да се обърнете към момичетата, които сега решават накъде да се развие професионалният им път, какво бихте им казали – защо да изберат ИТ сферата?
Ако имате интерес към математиката, физиката, програмирането, решаването на логически задачи... не се колебайте да изберете ИТ сферата за ваш професионален път. Учете се, бъдете активни и търсете възможности за професионално развитие. ИТ сферата може да ви даде, както разнообразни области за реализация, така и добро кариерно развитие. Но най-хубавият „бонус“ е добрата среда на работа и прекрасните хора, с които ще имате възможност да работите и от които да се учите. Успех!
Повече информация за компанията и свободните позиции в момента вижте в профила на GLOBALFOUNDRIES Bulgaria EAD в JOBS.bg тук
ВИЖТЕ ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА WOMEN IN IT
Бояна Ликоманова, Head of Business Solutions & Consulting в Balkan Services
Константина Костадинова, Sales Manager на AMATAS
Иванка Чолакова, Head of Engineering Department в Bosch ECS
Ерини Анастасова, Technical Team Lead, DXC Technology
Джумле Мехмедова, Software Engineer в GfK
Дана Несторова-Петрова – Scrum Master, Delasport
Светлана Костова – старши дизайнер в Zariba Games
Валентина Михайлова - Junior Frontend Developer, Блубито
Елена Коева, .NET Developer в Sprintax, част от групата на CluneTech
Бианка Иванова, Design Team Lead в Appolica
Наталия Стоянова-Перон – Head of Program and Product Management в CoreTech Bulgaria
Теменужка Златева, Engineering Manager в Paysafe
Величка Жежева - Директор „Софтуерно тестване“ в Resolute SoftwareМилена Митова, Директор „Бизнес развитие“ в KPMG IT ServiceИскра Маринова, Full-stack Javascript Инженер в Delta Source
Мелани Кунчева, Agile team lead, Coretech Bulgaria
Ирена Петрова, Software Development and Integration Manager, Smart IT
Христина Йонова, Технологичен Мениджър в ScalefocusДеница Кулезич, R&D Manager във VMware Carbon BlackСоня Бибиликова, Cloud Service Manager в HeleCloud
Мария Иванова, BI ETL Team Leader в R&D отдела на Mansion
Мирена Димитрова, JavaScript Developer, Godel Technologies
Александра Стоянова, UI/UX Designer в Devision
Ваня Михова, Android Developer в Модис България
Александрина Яворова, Ръководител Екип, HPE Networking Aruba
Стефка Личкова, Test Automation Engineer в AtScale
Елена Диамандиева, Ръководител, Център за киберсигурност, Atos
Калина Николова, Software Engineer, ITIDO
Добринка Йорданова, Старши Инженер „Техническа поддръжка“, Progress
Невена Цонева, Head of Business Development, myPOS
Мария Паскова, Senior Software Developer в МенторМейт
Гергана Игнатова, SAP консултант в KPMG ITS