Диан Дойнов е .NET програмист в софтуерната компания Tradologic. Завършил е Математическа гимназия, Техническия университет и магистратура в СУ „Св. Климент Охридски“. Преди да започне като стажант в Tradologic през 2014, близо 2 години се подготвя задълбочено вкъщи. Първият език, на който пише, е Pascal. Преминава през C++, но когато се сблъсква с .NET, технологията му харесва и започва да се развива в тази посока.
„Математиката винаги е била силната ми страна, но никога не съм я харесвал. Затова търсех различно нейно направление, в което да се реализирам и приложа знанията си. Така попаднах в Tradologic. Преподавателят ми по .NET от университета ми препоръча компанията, когато бях в 3-ти курс, и реших да кандидатствам”, разказва Диан. Към момента е .NET програмист. Срещнахме се с него, за да ни разкаже повече за работата си. Какви са основните отговорности, как се поддържа квалификацията, какви са възможностите за развитие и кои са най-големите заблуди за професията.
Какво е да работиш като .NET програмист в Tradologic?
Какви са основните отговорности? В нашата компания имаме два екипа, които се занимават с колкото различни, толкова и подобни неща. Единият екип отговаря за игралните платформи и създаването на логиката, която стои зад тях. Екипът, от който аз съм част, се занимава с управление на потребителите или с т.нар. CRM система. Ние управляваме игрите, които Tradologic създава. Нашата отговорност е да предоставяме бързо функционалността с високо качество и да поддържаме доброто настроение на клиента. В тази връзка .NET е доста добра технология, защото се грижи за много неща и улеснява работата ни.
Как типично протича един работен ден? Работният ден в Tradologic започва с кафе. Имаме гъвкаво работно време и колегите идват в различен час. Натовареността на работния ден зависи от заявките от клиентите и от нашите продуктови мениджъри. В повечето случаи имаме достатъчно време както за работа, така и за почивка и приятни разговори. Имаме моменти, в които сме много натоварени, но това е по-скоро изключение, отколкото правило.
Какви умения и качества са необходими за тази професия? Един .NET програмист трябва да може да работи в екип и да търпи критика, която в повечето случаи е конструктивна. Нужно е и чувство за хумор, защото повечето колеги са странни в добрия смисъл на думата. Работата не е просто задължение, тя трябва да е хоби, особено в нашата област. Също така, трябва да имаш желание за научаване на нови неща. Сферата е изключително динамична и винаги трябва да си в крак с модата. В противен случай изоставаш и ще бъдеш изтласкан от тези, които наистина искат да се занимават с това.
Колко важна е математиката? Математиката колкото помага, толкова и пречи, защото тя изгражда в човек един изключително стриктен начин на мислене. Но понякога трябва да излезеш от правилото и да потърсиш някакво по-нестандартно решение. Тогава тя по-скоро вреди. С времето обаче това нещо се преодолява и започваш да мислиш малко по-различно. И стигаш до решения, които преди това не си предполагал, че могат да съществуват.
Как поддържаш знанията и квалификацията си? Както от известни форуми, в които можеш да провериш кое е най-доброто решение в подобен случай, така и от колегите си. Обграден съм от хора, много от които имат повече опит от мен и от тях уча много неща. Моите въпроси винаги получават достатъчно добър отговор, който ми помага да осъзная по какъв път трябва да вървя напред. Интернет, книги, видеа и лекции на преподаватели и опитни професионалисти също са добре познат начин да надградиш знанията си.
Какви са възможностите за развитие? Развитието в нашата компания е хоризонтално. Нямаме разделение на програмистите. Но като цяло системата ни е достатъчно обширна, за да може всеки един нов месец да опознаваш нови части от нея и съответно да добиваш нови знания по този начин.
Кои са най-големите заблуди за тази професия? Това беше един най-големите стопъри пред мен, когато реших да се занимавам с програмиране. Мислех си, че ще се обкръжа с хора, които са изключително затворени – т.нар. отличници. Да, има и такива, но повечето са доста отворени към живота. Много от приятелите ми са от тази компания и съм изключително щастлив, че съм част от среда, пълна с интелигентни хора, които умеят да се забавляват.
Със сухопътния Шенген стоките ще пътуват по-бързо и с по-малко администрация, разходите за бизнеса ще са по-ниски, а хората ще получават по-свежи продукти – Вигинтас Шапокас, управител на BILLA България, пред Economy.bg