Ана Грудева е Project Operations Manager в българския офис на френската компания Advent Group, която организира над 150 образователни събития годишно по цял свят. Създадена преди 15 години в Париж, в момента фирмата има офиси и в София, Маями и Монреал.
Ана е завършила е акушерство, има бакалавърска степен по Неформално образование от Софийския университет и магистратура „Управление на здравните грижи“ в Медицинския университет. Кариерата ѝ стартира в Софийския университет като част от ръководството на международни проекти към Факултета по педагогика. Там натрупва сериозен опит в проектната дейност.
Към екипа на Advent Group се присъединява през 2015 г. на позиция International Project Manager. Година по-късно вече е Senior Project Manager, а малко след това се заема с ръководството на всички иновации в отдел Global Operations. Global Operations се занимава с цялостната организация на събитията – от комуникационната стратегия до успешното им провеждане в над 70 държави в Европа, Азия, Северна и Южна Америка и Африка. В момента Ана работи като Project Operations Manager.
Срещнахме се с Ана, за да ни разкаже повече за професията си. Какви са основните отговорности, какви умения и качества са нужни, как се поддържа квалификацията и кои са най-големите заблуди.
Какво е да работиш Project Operations Manager в Advent Group?
Какви са основните отговорности на тази позиция? Основната ми отговорност е цялостното организиране на събития – от популяризирането до провеждането. Това включва преговори с медийни партньори от цял свят, създаване на комуникационни текстове и рекламни материали и координация на цялата маркетингова кампания за събитията. Допълнително, отговарям за цялата комуникация между нашия отдел - Global Operations и колегите от ИТ екипа. В тази връзка направлявам всички проекти и задачи, които са свързани с иновации и развитие на нашия отдел. Занимавам се и с подбора на хора, желаещи да работят като проджект мениджъри.
Как типично протича един работен ден? С много срещи, тъй като нашата работа е свързана с предимно с комуникация, както с множество международни медийни партньори, така и с колеги от другите екипи в компанията. В момента активно подготвяме маркетинговите кампании за следващите два сезона - новите материали, комуникационни текстове, усъвършенстваме платформите и т.н.
Какви умения и качества са необходими за тази професия? Много е важно човек да бъде общителен, целенасочен и да умее да води преговори, тъй като работим с медийни партньори от цял свят. На тази позиция се чувстват добре екстроверти и активни хора, които могат да работят по няколко проекта едновременно. Необходимо е също умение за бързо вземане на решения и способност за работа под стрес. Има много напрегнати ситуации и проджект мениджърът е този, който трябва да намери правилните решение в правилния момент. Именно от него зависи успехът на цялото събитие. Но работата е екипна и затова е нужно проджект мениджърът да общува добре с останалите отдели. Той трябва да следи напредъка на всички дейности и да осигурява сътрудничество между екипите за успеха на събитието.
Как поддържате знанията и квалификацията си? Компанията организира обучения, които са съобразени с личностното израстване на всеки от екипа. Също така посещаваме различни конференции, от които черпим опит. Старая се и сама да се усъвършенствам – пътуванията много ми помагат, чета и разнообразна литература.
Какви са възможностите за развитие? Всичко зависи от теб. Компанията се съобразява с индивидуалните желания за развитие. По време на ежегодното индивидуално оценяване на израстването всеки служител може да сподели как иска да се развива и в каква област. Човек може да избере да се развива по вертикала или да смени отдела. От гледна точка на моята позиция - Project Operations Manager - възможностите за развитие биха могли да бъдат Project Operations Director, т.е. да поема даден бранд или пък да оглавя даден проект. Може също да ръководя някоя дейност, свързана с иновациите, тъй като в компанията непрекъснато има нови проекти и това отваря сериозен хоризонт за развитие.
Кои са най-големите заблуди за тази професия? Най-голямата заблуда сред кандидатите за тази позиция идва от факта, че позицията е свързана с много международно пътуване. Около две седмици месечно наистина сме извън България. Но е важно да се знае, че ние пътуваме по работа. Престоят ни в чужбина преминава в работни срещи, свързани с провеждане на събитията ни, в подготовка на местните екипи, които ни съдействат, и много организационни дейности. На място ние отговаряме на цялостния успех на всяко събитие. Така че ни остава много малко време за туристически обиколки. Разбира се, ако има възможност, се възползваме, но кандидатите за тази позиция трябва да имат предвид, че около 90% от времето ни е заето с работа и едва 10% остава за туризъм. Но цялостната подготовка на събитията ни носи уникален опит в опознаването на различни култури и реализиране на проекти по цял свят.
Какви са хобитата ти и какво обичаш да правиш след края на работния ден? Активни. Тренирам фехтовка, езда, обичам да ходя на рафтинг. С колегите често се събираме извън работа, играем настолни игри, ходим на концерти, посещаваме различни събития, забавляваме се.
България вече е сред държавите в ЕС с най-облекчени правила за задължителен финансов одит – Пламен Донев, член на УС на Института на дипломираните експерт-счетоводители в България