Светослав Димитров е 3D проектант в пловдивския производител и търговец на сребърна бижутерия „Токаш“. Към компанията се присъединява през лятото на 2018, без никакъв опит в сферата. През първите няколко месеца минава сериозно обучение и днес вече прави дизайн на сребърни бижута във виртуална среда. Паралелно с това Светослав изучава информатика в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, а преди да се присъедини към „Токаш“ е работил различни неща, предимно в сферата на хотелиерството.
Срещнахме се със Светослав, за да ни разкаже повече за професията си. Какви са основните отговорности, какви умения и качества са нужни, как се поддържа квалификацията и кои са най-големите заблуди.
Какво е да работиш като 3D проектант на бижута „Токаш“?
Какви са основните отговорности на 3D проектанта на бижута? Основната ми отговорност е да направя дизайн на сребърно бижу, било то по снимка, по чертеж или по идея на клиент. След това трябва да го разработя в 3D среда и да принтирам прототип. Следва изработката на прототип от метал и след окончателното му одобрение бижуто се изработва, доставя се на клиента или се въвежда в масова продажба.
Да си 3D проектант на бижута е малко по-различно от това да си просто 3D проектант, защото има много стандарти, които се налагат от изискванията на компанията, и трябва да се спазват стриктно. Същевременно имам и свободата да творя и реализирам мои собствени идеи. Понякога мои спонтанни драсканици са се превръщали в красиви бижута, които в момента се предлагат в магазините ни.
Как типично протича един работен ден? Денят ми започва в 8:00 сутринта с чаша кафе. Преглеждам какво съм свършил предходния ден, изваждам принтирани неща, почиствам ги и ги предавам на колегите, които ги преработват. След това започвам да работя по нов проект.
Идеята е в бъдеще в „Токаш“ да се правят все повече прототипи във виртуална среда, да се разработват повече нови модели и все повече да се използва 3D принтерът.
Какви умения и качества са необходими за тази професия? На първо място, са необходими голям интерес в сферата и желание за развитие. Също така трябва да можеш да работиш със специфичен софтуер, при желание с повече от един. Добре е човек да има творческо мислене, да умее да рисува (аз лично не мога, но считам, че това би било плюс) и да е сръчен.
Как поддържаш знанията и квалификацията си? Предимно гледам клипове и чета за нови технологии. Разглеждам чужди идеи, като си представям как бих могъл да ги доразвия и да ги пресъздам.
Компанията също ни насърчава да подобряваме знанията си, като ни предоставя възможност да се включим в различни обучения и курсове.
Какви са възможностите за развитие? Възможностите за развитие в сферата на 3D проектирането са необятни. Като се започне от бижутерията, в която сфера работя аз, и да се стигне до архитектура. Но за там се изисква специфично образование и по-скоро инженерно мислене. Човек може да създава филми и компютърни генерирани сцени.
Кои са най-големите митове и заблуди за тази професия? Хората си представят, че цъкам с мишката по цял ден. И реално това правя, но мисля много по нещата и не спирам да се уча. Същевременно спазвам графики, размери, изисквания, така че не е толкова лесно, колкото изглежда. Ако работиш в свободен стил, можеш да направиш каквото поискаш и както поискаш, но когато има стриктен размер и дефиниции, трябва да се съобразяваш с тях.
Какви са хобитата ти и какво обичаш да правиш след края на работния ден? Едно от хобитата ми е да принтирам 3D изделия вкъщи. Принтирал съм играчки за котката, държачи за четки за зъби, поставки за лаптоп и др. С тези изделия експериментирам, защото едно е да го видиш на монитора, друго – в ръцете си.
Със сухопътния Шенген стоките ще пътуват по-бързо и с по-малко администрация, разходите за бизнеса ще са по-ниски, а хората ще получават по-свежи продукти – Вигинтас Шапокас, управител на BILLA България, пред Economy.bg