Ирина Илиева е Automation QA Team Lead в развойния център на DHL в София (DHL Enterprise Software Solutions). Завършила е „Психология“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Кариерата ѝ стартира още по време на следването – като съпорт агент за израелски проект. В компанията работи 4 години, като сменя различни позиции. Впоследствие записва курсове за софтуерно тестване и постепенно се преориентира към QA професията. Със софтуерно тестване се занимава вече 4 години, като преди да се присъедини към екипа на DHL Enterprise Software Solutions, е работила в български стартъп.
Работа в развойния център на DHL в София стартира през януари 2018 като QA специалист. Тя е първата, която заема такава позиция в компанията. „За една година успяхме да сформираме стабилен екип. Вече сме четирима души и продължаваме да се разширяваме“, разказва Ирина. В момента тя ръководи екипа и заема позицията Automation QA Team Lead.
Срещнахме се с Ирина, за да ни разкаже повече за професията си. Какви са основните отговорности, какви умения и качества са нужни, как се поддържа квалификацията и кои са най-големите заблуди.
Какво е да работиш като Automation QA в DHL Enterprise Software Solutions?
Какви са основните отговорности на тази позиция? Като QA професионалисти ние се стремим винаги да разпознаваме основните функционалности на софтуера, който разработваме. Тук, в развойния център на DHL създаваме нова система за мениджмънт на транспорта. Това ще промени изцяло логистичния бизнес на DHL в терминалите в цяла Европа. Като QA специалисти ние се стремим да разбираме новите функционалности, които биват имплементирани. Както технически, така и тяхната бизнес стойност. И се стремим да даваме максимално подробна информация за тях на нашите колеги и партньори, за да могат те да преценят как това би се отразило на бизнеса на DHL. Освен това като лидер на екипа съвместявам QA-ските си задължения с организационни и административни задачи, които включват планиране на работата на екипа, организиране на срещи и потенциален подбор на нови хора.
Как типично протича един работен ден? Един работен ден винаги започва с кафе. Събираме се с колеги в кухнята и обсъждаме книги, бордови игри и други интересни занимания, които практикуваме в свободното си време. След това продължава с четене на имейли, приоритизиране на задачи. Като част от ежедневната ни работа имаме стендъп срещи. Те са част от методологията, по която работим. Всички обсъждаме равносметката от работата ни от предишния ден, задачите за предстоящия, има ли нещо, което ни пречи. По този начин вписваме постиженията си в приоритетите на целия проект. След това денят минава различно в зависимост от задачите с най-висок приоритет. Те могат да са разписване на тестови сценарий, автоматизация, други срещи. Като цяло всеки ден е различен.
Какви умения и качества са необходими за тази професия? Освен абсолютно задължителната техническа грамотност, изключително важно е да си любопитен и това, което правиш, да ти е интересно. Когато започваме в DHL, ние преминаваме през обучение, което ни дава базовите познания за логистичния свят, тъй като сме наясно, че не всеки наш потенциален кандидат е подготвен за това.
Като цяло желанието да се развиваш и да научаваш нови неща е водещото при нас. Освен това като лидер на екип, са нужни организационни умения, управление на времето, меки умения, способност за комуникация с хора на различни нива в йерархията и т.н.
Как поддържаш знанията и квалификацията си? Смятам, че посещението на различни ИТ конференции както в България, така и в чужбина, е нещото, което ме е водило напред. Това е шанс да се срещнеш с много нови хора, които са утвърдени лидери в QA професията или пък в своята сфера. Освен това много от тях поддържат блогове, които следя редовно. Също така компанията ни предоставя възможност за вътрешни и външни обучения, като всеки наш колега може да избира дали да развива меки умения или пък техническите си познания с различни нови технологии.
Какви са възможностите за развитие? В компания като нашата са неограничени. Както споменах, аз започнах като QA специалист и за по-малко от година вече ръководя екип. Това за мен беше изключително важно постижение. Оттук насетне възможностите за развитие включват както надграждане на техническите и логистичните ми познания, така и израстване в чисто йерархичен план.
Кои са най-големите заблуди за тази професия? Според мен най-големият мит е, че това е работа, която всеки може да върши, стига да има предварително зададени правила и сценарии. Аз го намирам за доста странно, предвид факта, че ние сме хора, които би трябвало да разглеждат всеки проблем от различни гледни точки. Да смяташ, че следването на предварително написани стъпки ти помага, е по-скоро заблуда, отколкото реалност.
Какви са хобитата ти и какво обичаш да правиш след края на работния ден? Основно чета книги, предимно фентъзи романи и научна фантастика. С колегите започнахме нова инициатива, която нарекохме Fun Fridays. След работа в петък се събираме и играем различни бордови игри.
България вече е сред държавите в ЕС с най-облекчени правила за задължителен финансов одит – Пламен Донев, член на УС на Института на дипломираните експерт-счетоводители в България