За професията, възможностите и предизвикателствата разказва Августин Пушкаров
Августин Пушкаров - Оператор Видеонаблюдение в WePrevent Велико Търново. Снимка: WePrevent
Августин Пушкаров e Оператор Видеонаблюдение в WePrevent Велико Търново (най-големия Център за видеонаблюдение и алармена сигнализация на Балканите). Завършил е средното си образование в ПГСАГ „Ангел Попов“ – Велико Търново, специалност „Парково строителство и озеленяване“. След това изучава „Анимационно кино“ в Нов български университет в гр. София, но прекъсва на 2-рата година заради ковид и дистанционната форма на обучение.
Пред Economy.bg Августин разказва за своята позиция, какви умения и качества са необходими, за да работиш в областта на видеонаблюдението, какви са възможностите за развитие и кои са най-големите заблуди за тази професия.
Как стартира Вашата кариера?
Кариерата ми започна на 18-годишна възраст. Първата ми работа беше като крупие в казино, след това се занимавах с дистрибуция на мебелен обков. Занимавал съм се с покупко-продажба на настолни игри. Стриймвал съм и съм обучавал на играта League of Legends, като съм един от най-добрите в България.
Кога и как започнахте работа при настоящия си работодател?
През декември месец 2021 година разбрах за фирмата WePrevent от Jobs.bg, а през януари месец започнах работа като агент (Оператор Видеонаблюдение). Въвеждащото ми обучение продължи едва 9 дни, бях добър :). Това, което ми хареса в работата, е, че можеш да бъдеш като ангел пазител за даден човек, понеже дадена ситуация може да коства на някого много, а ти може да си човекът в сянка, който отговаря за разрешаването ѝ. Първоначално гледах само един стейшън със 150 камери, а към днешна дата съм работил на почти всички стейшъни в контролната зала във Велико Търново предвид това, че постоянно отваряме нови.
Какви са основните Ви отговорности на тази позиция?
Основните отговорности на тази позиция са осъществяване на видеонаблюдение и превенция на престъпност и нередности. Познавам подробно всеки един наблюдаван обект и лицата, които го помещават, техните навици и особености на обекта. Познавам ежедневието на клиентите ни – знам кога идва пощальонът, кога хората отиват и се връщат от работа, кога децата отиват на училище и техните приятелчета дори. Познавам и развивам разпознаването на невербалното поведение на хората. Това Познаването на обектите, спецификата им и цялостната информация ми помагат да реагирам по-бързо в предотвратяването на даден инцидент. Друга основна моя отговорност е предаването на информация за смяната на колегата, който застъпва след мен на същия стейшън. Аз го правя по три начина – вербално, пиша го като текстов файл в софтуера ни за предаване на информация и в случай че не ме сменя оператор предвид тайминга на стейшъна, чрез лични разговори и съобщения със следващия колега, който ще застъпи на стейшъна.
Снимка: Личен архив
По какви проекти работите и с кои колеги (отдели) комуникирате най-често?
В момента работя по проекти, свързани с игрални зали в Нидерландия. Тези проекти са пилотни за компанията. Доскоро бях на позиция буфер, което означава, че всяка смяна съм на различен стейшън и наблюдавам различни проекти, като например паркинги и гаражи, частни къщи и имоти, rent a car паркинги, молове и индустриални обекти. За нас значението на проекта е имуществото, което наблюдаваме. Най-често комуникирам с колеги от отдел „Летящ холандец“ и експерт агенти, като летящите са пряката връзка между мен и експертите. На „летящите холандци“ и експерт агентите докладвам как съм сигнализирал (пускам звукова/светлинна аларма, създавам, системен евент – информирам клиента със снимка и съобщение) към даден обект. Този репорт към тях е, за да знаят дадената ситуация и да обяснят и напътстват органите на реда за предотвратяване на инцидент или последващо разрешаване (арест).
Как типично протича един работен ден?
Един работен ден за мен започва с предаване на информация от агента, който досега е бил отговорен за обектите, които наблюдавам, след което проверявам в самата система за нови промени. На всеки час имам почивка от 10 минути, като през това време „Летящият холандец“ заема моята позиция и носи отговорност за обектите. През целия работен ден аз трябва да запазвам добра концентрация и наблюдателност към всеки един детайл. Концентрация се развива в процеса на работа и се превръща в навик, все пак гледаме 6 монитора с по 25 камери всеки. В края на всяка смяна предавам информацията на агента, който заема моето място.
Снимка: Личен архив
Какви умения и качества са необходими за тази професия?
За тази работна позиция са нужни наблюдателност, отговорност, добра концентрация за продължителен период от време с фокус към детайла, аналитично мислене, бързо и адекватно реагиране при дадена ситуация и умения за работа в екип.
Как поддържате знанията и квалификацията си?
Поддържам знанията и квалификацията си, като се интересувам и търся повече информация за нашите клиенти и проекти. Също така в компанията се провеждат обучения за видеонаблюдение, най-полезната част за мен е езикът на тялото и разпознаване на вербална и невербална агресия.
Какви са възможностите за развитие?
С достатъчно натрупан опит, знания и умения във фирмата, можеш да се развиеш като по-голяма категория агент. Категориите са A,B,C и D. Началната категория е А. От 01.07.2023 г. съм оператор D – току-що ме повишиха. След развитие до категория D следващото ниво е „Летящ холандец“ и на върха, в контролната зала, е ниво „Експерт агент“. Това е първата работа, която ми носи удоволствие да я работя, и аз съм намерил своето развитие в нея и ще продължавам да се развивам.
Кои са най-големите заблуди за тази професия?
Основните заблуди в тази професия са, че е лесна и отговорностите, които поемаш, са малко. Истината е, че една малка грешка от твоя страна, може да коства човешки живот или имущество. Това, което бих казал на човек, който се чуди дали да започне работа като оператор видеонаблюдение, ако е готов да носи отговорност за действията си, това може да е перфектната позиция за него. Крайният резултат те кара да се чувстваш удовлетворен, когато разрешиш дадена ситуация, се чувстваш значим.
Какви са хобитата Ви и какво обичате да правите след края на работния ден?
Хобитата ми са дизайн, мода, видеоигри и пътуване. Честно казано, след края на работния си ден предпочитам да си почивам и да прекарвам време за себе си. Обичам да рисувам.