За ключовите проекти, екипите и технологиите, които използват, научете от Мартин Първанов – Head of Product в HALO Precision Diagnostics
Снимка: Мартин Първанов – Head of Product в HALO Precision Diagnostics
ИТ секторът в България продължава да се развива динамично и да предлага все повече и все по-интересни възможности за професионална реализация. Технологичните екипи в България работят по проекти на компании и организации от цял свят, разработват собствени софтуерни продукти, които намират приложение в разнообразни области от живота.
Какви продукти разработва HALO Precision Diagnostics, научете от Мартин Първанов – Head of Product в компанията.
Мартин, разкажете ни кой е основният продукт, по който работят екипите в България.
Основният продукт, по който работим, има за цел да предостави детайлна персонализирана оценка на здравето и риска от определен тип заболявания. Това става чрез комбинирането на няколко типа изследвания, като образна диагностика и генетични тестове. Резултатите предоставят възможност на пациентите и лекуващите им доктори да предприемат индивидуален подход както в лечението, така и в превантивните мерки.
Първоначалният проблем, който решавахме в HALО, беше свързан със събирането и стандартизирането на данни, с достатъчно добър формат и качество, за да бъдат използвани за създаването на прецизна диагностика.
Прекарахме около две години в разработването на решения, които да обхващат потока на данни в центровете за образна диагностика. След успешното пускане в експлоатация постепенно прехвърлихме усилията си върху разработването на продукт, обединяващ резултатите от различни изследвания за създаването на персонализирана прецизна диагностика.
Бихте ли разказали малко по-детайлно за продукта?
Първоначалното ни решението включва в себе си създаването на изцяло нова система за управление на данните, т.нар. radiology information system (RIS). Основните функции на платформата включват планиране на графика с пациенти, управление на вътрешни ресурси, проследяване на изследването от снимката до разчитане и оформяне и разпространение на резултатите, както и фактуриране на процедурите.
Интересното в този продукт е, че създадохме изцяло нов компонент (PACS) за дистрибутирано съхранение и пренасяне на радиологични изображения, който в момента патентоваме.
Продуктът, по който работим в момента следва модела на продукт като услуга и вътрешно го наричаме PDaaS – precision diagnostic as a service. Неговата цел е да преобрази центровете за образна диагностика в центрове за персонална прецизна диагностика.
Това става най-общо чрез предлагането на генетични тестове, за които пациентите могат да дадат проба по време на посещението си за радиологична снимка. Така крайният резултат е не само разчитане на изображение, но и на определени гени, които оценяват предразположеността на пациента към определен тип заболявания, както и потенциалния ефект от следващи лечения.
Movember in HALO – част от екипа на компанията се включва ежегодно и към Movember с цел повишаване на осведомеността за мъжкото здраве
Колко души работят по всеки от проектите и какви специалисти са те?
В София работят около 80 души, като по-голямата част са софтуерни инженери. Служителите са организирани в 4 продуктови екипа, като за добрата им работа се грижат и спомагателни SRE, QA и Data звена. Продуктовият екип е един, като в него влизат продуктови мениджъри, продуктови дизайнери и дизайнери на съдържание. Отскоро започнахме формирането и на маркетинг звено. Също така разполагаме и със собствен HR и административен отдел.
Какви технологии използвате?
Стараем се да не сме суеверни и да избираме най-подходящата технология за разрешаването на всеки проблем, който срещаме. В момента нашият tech stack включва Java, Angular, Kubernetes, PostgreSQL, Tableu. От самото начало продуктът ни работи в наш собствен datacenter/cloud, който хостваме и оперираме сами.
Как е организиран работният процес и каква е мениджмънт структурата при отделните проекти? Доколко екипите в България имат самостоятелност да вземат решения?
Работният процес следва Agile методологията, като рамката е базирана на Scrum или Kanban. Процесите ни не са статични, стараем се да сме максимално продуктивни и бюрокрацията да е на минимум, затова, когато възникне нужда, ги променяме. Структурата ни е максимално плоска, като всеки проект има по един водещ инженер, дизайнер и продуктов мениджър. Те заедно отговарят за успеха на решението, по което работят, и имат свободата да комуникират с всички заинтересовани страни без значение от титлата, която носят.
Решенията се изграждат изцяло от екипа в България, като, преди да започнем изпълнението им, биват представени и одобрени от необходимите звена отвъд океана. Това най-често са мениджърите на медицинските центрове, но понякога включват и CMO, CPO и CTO.
Как се промени продуктът през годините?
След лансирането на първия ни продукт най-голямата промяна дойде с идеята за създаване на собствена HALO лаборатория и включване на генетичните тестове като услуга в центровете за образна диагностика. Тази стъпка ни помогна да разширим диагностичните услуги, които нашите центрове предлагат като същевременно обогатихме и данните, с които разполагаме за всеки един пациент. По този начин имаме възможност да създадем подробна персонална картина за състоянието на всеки. Изследванията оценяват не само текущото състояние, но и риска и предразположеността към бъдещи заболявания. Това помага на лекуващите лекари да предприемат действия в посока превенция на появата им вместо реактивно лечение при вече налични симптоми.
Кои са най-големите предизвикателства, които срещате в работата си?
В момента най-големите предизвикателство пред нас са свързани с развитието и внедряването на продукта ни за прецизна диагностика. Бидейки нов като концепция, продуктът се радва на голям интерес, което изисква да сме внимателни и да поддържаме добър баланс между внедряване на нови клиенти и развитие на съществуващото решение.
Кои са най-големите постижения, които можете да отбележите за разработваните продукти?
От софтуерна страна за нас е голямо постижение, че успяхме да създадем няколко изцяло нови продукта от нулата, които в момента се използват и показват значително подобрение в работата на центровете и лабораторията. От продуктова гледна точка за нас най-голямото постижение е, че помагаме на пациентите да разберат повече за здравословното си състояние и заедно с лекаря си да вземат информирано решение. Вече имаме няколко реални истории, в които благодарение на генетичните тестове успяваме да засечем заболявания в много ранна фаза, практически невидими за образната диагностика, и да доведем пациентите до положителна развръзка.
Какво предстои?
Целите за следващата година са да достигнем до възможно най-голям брой клиенти и да станем лидер на пазара в услугите за персонализирана диагностика, като продължим да иновираме и да развиваме продуктите си.
Вижте профила и актуалните позиции за работа на HALO DIAGNOSTICS BULGARIA EOOD в Jobs.bg
ВИЖТЕ ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА ИТ ПРОЕКТИТЕ В БЪЛГАРИЯ: