За ключовите проекти, екипите и технологиите, които използват, научете от Лъчезар Вълчев - Senior Manager и Technology Delivery Lead в компанията
Лъчезар Вълчев - Senior Manager и Technology Delivery Lead в Accenture. Снимка: Accenture
ИТ секторът в България продължава да се развива динамично и да предлага все повече и все по-интересни възможности за професионална реализация. Технологичните екипи в България работят по проекти на компании и организации от цял свят, разработват собствени софтуерни продукти, които намират приложение в разнообразни области от живота.
По какви проекти работи Технологичното звено на Accenture в България пред Economy.bg разказва Лъчезар Вълчев - Senior Manager и Technology Delivery Lead в Accenture. Лъчезар е част от компанията от над 3 години и заедно със своя екип работи по големи проекти в областта на облачните технологии. Има над 20 години опит в IT сферата, като експертизата му обхваща както технологичната част, така и бизнес процесите в индустрията. Изминал е почти целия кариерен път на IT специалист, което му помага да бъде до своите колеги във всеки един аспект от работата им.
Разкажете ни кой е основният проект/продукт или ключовите проекти/продукти, по които работят екипите в България.
Аксенчър е сред най-големите технологични компании в света, която обслужва клиенти в над 120 държави и в около 40 различни индустрии. Благодарение на този опит и експертиза Технологичното звено в България има щастието да работи с най-големите и разпознаваеми брандове в света.
Заедно с моя екип ръководим и изпълняваме проекти за компании като Allianz, BWM, SAP и др. Като техен основен партньор нашата роля е да ги консултираме и да изпълняваме част от техните програми за развитие. Разработваме продукти в сферата на иновациите, устойчивото развитие и зелените технологии. Осигуряваме решения за дигитална трансформация, machine learning, AI, big data и др.
Бихте ли разказали накратко за всеки от тях?
За такъв тип клиенти и проекти Аксенчър е основен партньор, който помага за осъществяването на техните дигитални трансформации. Най-често това е свързано с огромни бази от данни и миграцията им към модерни облачни решения. Обикновено работим по дългосрочни програми, които включват голям брой отделни проекти в сферата на облачните услуги, DevOps, data engineering, data transformation, master data management.
Колко души работят по всеки от проектите и какви специалисти са те?
Екипът, който ръководя, е около 100 души. Става дума за разнородни екипи с различна насоченост, които участват в различни етапи от развитието на тези проекти, за да може накрая да предоставим цялостно готово решение на клиента.
Какви технологии използвате за отделните проекти?
Работим с Java, JavaScript/Typescript, React, Angular и Python. Партнираме си активно с най-големите доставчици на облачни технологии, като AWS, Google, Azure и др. Все по-често обръщаме поглед към най-съвременните и актуални технологии – AR, Metaverse и др. Стремим се да използваме иновативни технологични решения като част от проектите ни. Бидейки част от голяма технологична компания, имаме достъп до най-актуалните тенденции по отношение на технологиите и бизнеса, можем да следим развитието им и какво ни очаква през следващите няколко години. Това ни помага да сме в крак с времето и да предлагаме най-добрите решения за нашите клиенти.
Как е организиран работният процес и каква е мениджмънт структурата при отделните проекти? Доколко екипите в България имат самостоятелност да вземат решения?
Организацията на работния процес може да варира и зависи до голяма степен от нуждите на клиента. Участваме под различна форма в различните проекти – има такива, които управляваме от край до край, има и такива, в които си колаборираме с екипи от страна на самия клиент или негов друг партньор.
Вътрешно използваме най-модерните методи за управление на проекти – следим тенденциите и по тази линия и виждаме, че все повече се използват SAFe Agile и Devops. Важно уточнение е, че моделът ни на работа не е заключен само на локално ниво. Работим и с международни екипи и колеги от цяла Европа – Чехия, Унгария, Румъния, Германия, Обединеното кралство и др.
Как се промени проектът/проектите през годините?
Наблюденията ми през последните години показват, че клиентите стават по-изискващи и търсещи все по-голяма ефективност. Това налага да бъдем много гъвкави при структурирането на екипите и да сме креативни при измислянето на решения. Друга голяма промяна е, че вече много от компаниите са в облачното пространство и сега вниманието е насочено към събирането и обработката на масивите от данни и последващия анализ. Новите тенденции не са просто към автоматизиране на процеси, а към структуриране и обработка на тези големи масиви от данни.
Кои са най-големите предизвикателства при този проект или при всеки от ключовите проекти, по които работите?
Сред най-големите предизвикателства по отношение на всеки проект е, разбира се, текущата макроикономическа обстановка. Нуждите на клиентите се промениха много – търси се повече ефективност на по-ниска цена. Затова и компании като Аксенчър са предпочитани заради възможността да предлагаме цялостни решения. Това ни дава огромно предимство и прави работата ни доста предизвикателна понякога.
Друго, което срещаме по-скоро на локално ниво, е задържането на хората в екипите при работа от разстояние. След като ковид отмина се появиха предизвикателства, свързани с управлението и задържането на хората. Това до голяма степен е вследствие на загубата на принадлежност, когато хората са далеч и работят от друго място. Усещането, че си част от нещо голямо, иновативно, което има позитивен отпечатък, е много ценно за развитието на хората и връзката им с компанията.
Кои са най-големите постижения, които можете да отбележите за този проект/продукт или при всеки от ключовите проекти/продукти, по които работите?
На фона на предизвикателствата, за които си говорихме, най-голямото ни постижение е това, че успяваме да разрастваме екипите и да растем с добри темпове, да добавяме нови услуги към настоящите проекти и да развиваме партньорствата с нашите клиенти. Успяваме да надграждаме проектите след първоначалния им замисъл и много често ни се случва да поемаме допълнителни ангажименти с напредването на даден проект. Бързо се интегрираме в екипите от страна на клиента и се превръщаме в един екип, без значение на сферата и уменията.
Имаме клиенти, с които работим над 10 – 12 години и поддържаме дългосрочни отношения. Две трети от всичките ни клиенти са с нас 5+ години и като цяло имаме много малко краткосрочни проекти.
Какво предстои при този проект и/или отделните проекти?
Както споменах, следим какво се случва в света на технологиите и имаме отношение към актуaлните теми. Вече имаме водеща роля в консултирането по отношение на AI и неговата имплементация. Предстоят ни проекти в тази сфера, като в момента са в напреднала фаза на анализ как и под каква форма тази нова тенденция би мога да подпомогне растежа и развитието на нашите клиенти.
Отделно, все повече от големите ни партньори и клиенти искат да работят с екипи от България и търсят варианти за създаване на развойни центрове в колаборация с нас. Това, че търсят нашето съдействие за започването и изпълнението на тези планове, е много позитивно за нас като технологичен център, а и като държава.